Udary mózgu w rodzinie a badanie obrazowe

Dzień dobry, W mojej rodzinie w linii od matki parę osób zmarło w wieku 30 na tętniaki/udary itp. Chcęprywatnie wykonać badanie obrazowe - profilaktycznie, Dodam, że dodatkowo skłaniają mnie do tego bóle głowy / migrenowe? / od blisko 20 lat lat,w stronę których nigdy lekarz mnie prowadzący nie zalecił żadnych badań . " Czy w celu wykonania tego badania profilaktycznie konieczny jest MR czy wystarczy TK, czy połknięta agrafka 15 lat temu/nie wiem czy wyszła jest przeciwskazaniem do MR dzięk

Lek. Katarzyna Szymczak

W związku z połkniętą agrafką radziłabym najpierw wykonać rtg przeglądowe a potem TK głowy.
Pozdrawiam

Aleksander Ropielewski

W pierwszej kolejności wystarczy badanie TK. Odnośnie połkniętej agrafki, to uwidoczni ją zdjęcie RTG.