Uderzenie piłką w twarz a rysa wzdłuż zęba i ból

Witam! ostatnio podczas gry w piłkę przez przypadek dostałem nią w twarz, przez co zauważyłem, że pojawiła się rysa,słabo widoczna, wyczuwalna językiem wzdłuż całego zęba 11, zaczął mnie też ząb pobolewać. Czy jest to tylko pęknięte szkliwo, cz pęknięty ząb? i czy na takim etapie mogę ząb uratować?

Witam
Opisane dolegliwości mogą świadczyć zarówno o tym, że doszło do uszkodzenia tylko szkliwa, jak i do głębszego pęknięcia zęba. Na pewno ząb musi być obejrzany przez stomatologa, przyda się też zdjęcie rtg, aby ocenić stan korzenia po urazie. Rokowania co do zęba zależą od tego, co się wydarzyło i jak szybko wdroży się postępowanie lecznicze. Należy również pamiętać, że zęby po urazach należy co jakiś czas kontrolować- czasem dochodzi w nich do różnych zmian po jakimś czasie od urazu (np. zmieniają kolor w wyniku stopniowego obumierania miazgi).