Ukruszenie zęba z amalgamatem

Witam ukruszyl mi sie zab ktory zawiera amalgamat. Zab ten byl plombowany jakies 10 lat temu. Czy podczas jedzenia czy tez innych czynności moze wydzielac się rtec jesli jest odsłonięta? Dodam ze karmie piersia i boje sie ze rtec dostaje sie w ten sposób do mleka.

Dzień dobry Pani.
Niestety ma Pani rację, że rtęć dostaje się do mleka. Dobrą wiadomością jest to, że ze starego wypełnienia, nawet na nowo ukruszonego, wydzielają się jej minimalne ilości. Najwięcej rtęci dostaje się do organizmu zaraz po położeniu wypełnienia, a także w trakcie jego usuwania. Dużo lepiej jest do rekonstrukcji zęba użyć wysokiej jakości kompozytów lub porcelany. Aby uchronić Panią i dziecko przed szkodliwymi wpływami, proponowałabym jak najszybciej usunąć amalgamat. Ale trzeba to zrobić z zastosowaniem koferdamu. Jest to specjalna, izolująca guma, chroniąca jamę ustną. Podczas pracy przy zębie, wszystko jest odciągane na zewnątrz i nic nie może się przedostać do wnętrza ust. Jeżeli nie ma Pani na razie takiej możliwości, a stan zęba na to pozwala, amalgamat można usunąć, gdy przestanie Pani już karmić piersią. Życzę zdrowia Pani i Pani dziecku. Pozdrawiam Urszula Jarosz.

Nie powinna się Pani obawiać,bo rtęć w amalgamacie jest związana ze srebrem i się nie uwalnia! Nie mniej należy wybrać się do dentysty choćby po to,żeby ząb nie ukruszył się jeszcze bardziej...
Pozdrawiam.