Czy amalgamat może być bez rtęci?

Witam, w 28 tygodniu ciazy zglosilam sie do stomatologa z bolem zeba, Pani dr zapewnila mnie, ze moze usunac stara plombe (amalgamat) w celu sprawdzenia ubytku, nie uzyla ssaka, plomba miala jakies 6lat, czy jest szansa ze byl to amalgamat bez rteci? Czy ten jeden incydent mogl zaszkodzic dziecku?

Witam!
Nie ma amalgamatu bez rtęci,ale informacje na temat jego szkodliwości są często przesadzone! Jest Pani w dosyć wysokiej ciąży i wg mnie nic dziecku nie powinno zaszkodzić!
Pozdrawiam.

Dzień dobry, amalgamat zawsze zawiera rtęć. Najlepiej usuwać go ze ssakiem, a nawet ze specjalnym szczelnym ssakiem, albo z koferdamem który nie pozwoli na dostanie się amalgamatu do jamy ustnej. Ważne jest też, żeby w trakcie usuwania bez koferdamu, robić przerwy w trakcie usuwania i dobrze wypłukać usta. Mimo to nie należy poddawać się lękom. Rtęć w amalgamacie jest czystym metalem. Trujące są tlenki lub chlorki rtęci, których na pewno nie ma w amalgamacie. Organizm potrafi wydalić czystą, metaliczną rtęć. W rybach morskich też są metale ciężkie i mimi to jemy je na obiad. Proszę się nie obawiać i życzę wszystkiego dobrego Pani i Pani dziecku.