Ukryta niedoczynność tarczycy a dieta

5 lat temu stwierdzono u mnie, 34 lat "ukrytą" niedoczynność tarczycy. Regularnie zażywam L- Thyroxin 50. Ogólnie jest znane, że przy niedoczynności tarczycy ma się kłopoty z utrzymaniem prawidłowej wagi. Mam dwa pytania; 1: czy z tym schorzeniem jest w ogóle możliwe utrzymanie wagi jeśli poziom hormonów jest wyrównany? Jaka jest najlepsza dieta jak się ma niedoczynność tarczycy? 2; czy można z tą chorobą mieszkać lub często przebywać nad morzem?

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

Można utrzymać należną masę ciała w niedoczynności tarczycy, proszę zgłosic się do pobliskiego dietetyka w celu zbilansowania dla Pani odpowiedniej diety. Można mieszkać nad morzem z niedoczynnością tarczycy.

Pozdrawiam

 Ewa KozĹowska

Witam
Niedoczynność tarczycy wiąże się ze spadkiem metabolizmu, a co za tym idzie również zwiększa to tendencje do tycia.
Rozumiem, że stosuje już Pani leczenie farmakologiczne i poziom hormonów tarczycy jest już wyrównany.
Bardzo ważne aby dieta w niedoczynności tarczycy była w pełni prawidłowo skomponowana i żeby nie brakowało żadnych grup witamin pierwiastków śladowych, makro- i mikrolelementów.

Codzienna dieta powinna dostarczać energii w postaci WĘGLOWODANY (głównie złożonych) na poziomie 60%. Oznacza to, że większość energii czerpiemy z kasz gruboziarnistych, kasz drobnoziarnistych, makaronów razowych, pełnoprzemiałowych, razowych produktów mącznych (pieczywo razowe) płatków zbożowych.
Węglowodany proste to owoce, oraz bakalie.
O słodyczach nie wspominam, bo ograniczamy do minimum.

Droga sprawa to właściwe TŁUSZCZE: olej lniany (tylko na zimno do sałatek) oliwa z oliwek, rzepak bezerukowy nierafinowany, olej z lniaki, tłuste ryby. I dużym stopniu eliminujemy z diety nasycone tłuszcze zwierzęce - ale to już zapeszane Pani wie.

BIAŁKO - to bardzo ważna sprawa. Jeśli nasz organizm otrzyma pełnowartościowe białko (czyli wszystkie aminokwasy) to będzie zdrowo i systematycznie budował tkankę mięśniową, a spalał tłuszczyk. Białko to również nasze hormony i enzymy.
Co wybierać? Oczywiście chude mięsa - nic odkrywczego. Bardzo ważne w diecie są ryby - tłuste ryby, które dostarczą Omega3 i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ryby są łatwostrawne, zawierają cenny aminokwas - taurynę, skwalen , jod, i mnóstwo cennych pierwiastków.
Poza tym jeszcze chudy nabiał (mleko 2%, przestrzegam przed produktami typu 'light') jajka - gotowane na miękko z cenną lizyną. białko jaja to idealny wzorzec wszystkich aminokwasów w prawidłowych proporcjach.
Rośliny strączkowe - łączymy z kaszami, aby wzajemnie uzupełniać cały panel aminokwasów.

WARZYWA - dowolność, bawmy się ich kolorem i smakiem.

OWOCE - cudne źródło ukochanego słodkiego smaku, węglowodany proste, witaminy i pierwiastki śladowe Ale ostrożnie, bo mają też sporo kalorii

NAWODNIENIE organizmu - z wodą mamy uzupełniać wszystkie elektrolity, a nie je tracić.
kompoty - bez cukru i słodzików, wody lekkomineralizowane

BŁONNIK - otręby , płatki, strączki, nasiona, orzechy, kasze, ciemne ryże Pracujemy nad regularnymi wypróżnieniami, pobudzamy racę jelit.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA - bardzo ważna przy niedoczynności tarczycy

Przy schorzeniach tarczycy zwracamy uwagę na: JOD, CYNK, SELEN , BŁONNIK, OMEGA3, AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA