Unikanie kontaktu cielesnego przez 16-miesięczne dziecko

Witam. Jestem ciocią 16 miesięcznej dziewczynki. Niepokoi mnie jej zachowanie. Ostatnio nie daje się wcale dotykać, przytulać czy dać buzi. Wcześniej rzadko ale jednak pozwalała na to. Teraz gdy ktoś się do niej zbliża krzyczy i odpycha.Siostra powiedziała mi też ze mała gdy się zdenerwuje to kładzie się na podłogę i wali główką o płytki albo o ścianę. Czy takie zachowanie jest normalne??

Witam. Nie jest normalne. Ale żeby wiedzieć o co chodzi potrzebna już jest bezpośrednia konsultacja. Polecam dziecięcego psychoterapeutę psychoanalitycznego.
Magdalena Brabec