Uprzejmie proszę o interpretację wyniku RTG dolnej części kręgosłupa

Drobne wyostrzenia przednich krawędzi trzonów kręgów od L3 do L5; poza tym kręgosłup L-S, stawy biodrowe, krzyżowo-biodrowe i kości miednicy bez wyraźnych zmian w obrazie rtg. Co ten wynik oznacza, z czym się wiąże i co należałoby zrobić, by sobie pomóc bądź powstrzymać inne, pogłębiające się dolegliwości z tym związane. Za odpowiedź i wskazówki do szukania odpowiedniej pomocy serdecznie dziękuję. Pozdrawiam cieplutko :)
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pani wynik badania rtg kręgosłupa nie odbiega w sposób niepokojący od normy. Nie napisała Pani swojego wieku, ale takie zmiany wskazują na początek zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, te zmiany na razie są naprawdę dyskretne.

Jeżeli chodzi o profilaktykę - to, na co mamy wpływ, to prawidłowa styl życia. Ważna jest aktywność fizyczna - zwłaszcza ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe (np. pływanie), unikanie przeciążeń w kręgosłupie (dźwiganie, siedzący tryb życia, nadmierna masa ciała). Na tym etapie choroby, to powinno wystarczyć.

Serdecznie pozdrawiam!