Witam Panią,
dokładne opracowanie jadłospisu możliwe jest po konsultacji dietetycznej. W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Skuteczna dieta powinna być dobrana pod względem Pani zapotrzebowania energetycznego. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinna Pani skupić się na regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami. Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem.
Odpowiednia dieta jest bardzo ważna przy ćwiczeniach fizycznych! Stanowi ona 70% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Posiłki okołotreningowe powinny być prawidłowo zbilansowane. Kaloryczność posiłków zależy oczywiście od intensywności treningu i od Pani celu. Nic Pani nie pisze na temat tego czy chce Pani schudnąć, zbudować masę mięśniową czy może trenuje Pani dla lepszej kondycji, dla przyjemności. Z tego względu nie podam Pani konkretów, nie mniej jednak około 2h przed treningiem należy zjeść pełnowartościowy posiłek np, grubą kaszę czy brązowy ryż z grillowaną piersią z kurczaka plus warzywa. Zaraz po treningu warto sięgnąć po dawkę białka z węglowodanami prostymi np. koktajl mleczny z owocami. Białko jest niezbędne przy odbudowie włókien mięśniowych zaś węglowodany proste do odbudowy glikogenu. Po około 1h od treningu znów jemy pełnowartościowy posiłek. Warto pamiętać aby posiłki okołotreningowe nie zawierały zbyt dużo tłuszczu, który zaburza odbudowę glikogenu. Jeżeli treningi są o późnych porach po treningu możemy zjeść już tylko twaróg z warzywami. Proszę również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zalecam picie około 1,5 do 2l czystej wody mineralnej dziennie. Tak ogólnie to wygląda. Jeżeli miałaby Pani jeszcze pytania zachęcam do kontaktu:
joanna.wasiluk@o2.pl lub 506225670
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jakie produkty stosować przy ćwiczeniach na siłowni, by schudnąć? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Czy w tym wieku mogę brać białko po treningu? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Co jeść przed i po ćwiczeniach fizycznych? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Trening siłowy a odpowiednie pokarmy – odpowiada Mgr inż. Marta Ścibisz
- Posiłki przed po treningu na redukcji – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Stosowanie odżywki białkowej przez osobę z niepełnosprawnością umiarkowaną – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Posiłek przed treningiem siłowym i aerobowym – odpowiada Piotr Pilarski
- Jak uzyskać wymarzoną sylwetkę? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jaką dietę stosować przy ćwiczeniach fizycznych? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Czy należy zjadać posiłek przed czy po treningu? – odpowiada Mgr Barbara Owczarska
artykuły
Glikogen - funkcje, nadmiar, niedobór i uzupełnianie
Glikogen to polisacharyd, który w organizmie człow
Jak wzmacniać odporność poprzez dietę? Rozmowa z dietetykiem Anną Kuczkin
Co jeść, żeby nie chorować? Jak komponować posiłki
Śniadanie na koncentrację. Najlepsze paliwo dla mózgu
Nie ulega wątpliwościom, że śniadanie to najważnie