brodawka może się odbudowywać do pół roku , poczekać.
Dzień dobry!
Nie napisała Pani, jaki to był zabieg i w jakich okolicznościach utracono brodawkę dziąsłową.
Kwas hialuronowy ma za zadanie zwiększyć objętość istniejącej brodawki dziąsłowej. Sam kwas nie uzupełni wolnej przestrzeni zwanej czarnym trójkątem. Po zastosowaniu kwasu hialuronowego zabieg powtarza się co 9-18 miesięcy.
Jeżeli struktury podtrzymujące brodawkę (kość wyrostka zębodołowego, punkt styczny koron zębów sąsiednich) nie zostały naruszone to jest szansa na jej regenerację nawet po 2 latach (!).
W Białymstoku polecam konsultację u Dr Małgorzaty Pietruskiej, tam uzyska Pani rzetelną informację.
Z życzeniami zdrowia K.Sławecki!
„Stomatologia Białystok”
Brak odrostu brodawki dziąsłowej po miesiącu od zabiegu może wskazywać na to, że proces gojenia nie przebiega prawidłowo. W takich przypadkach warto podjąć odpowiednie kroki, aby poprawić estetykę oraz zdrowie dziąseł w tym obszarze. W pierwszej kolejności warto skonsultować się z dentystą lub chirurgiem stomatologicznym, który oceni, czy proces gojenia przebiega prawidłowo i czy jest jeszcze szansa na odrost brodawki. Czasami gojenie się tkanek w okolicy brodawki może zająć więcej czasu, szczególnie jeśli zabieg miał miejsce w okolicy, gdzie tkanka była uszkodzona lub miała ograniczoną regenerację. Jeśli brodawka nie odrasta lub jej regeneracja jest niewystarczająca, możliwe są różne opcje leczenia. Pierwszą opcją jest zabieg chirurgiczny. Istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu, w którym specjalista może przeprowadzić przeszczepienie tkanki dziąsłowej z innych miejsc w jamie ustnej (np. z podniebienia) w celu odtworzenia brodawki. Jest to bardziej trwałe rozwiązanie, które daje większą szansę na pełną regenerację tkanek. Drugą opcją jest wypełnienie kwasem hialuronowym. Możliwe jest również zastosowanie kwasu hialuronowego w celu wypełnienia luki, tzw. „czarnego trójkąta”. Kwas hialuronowy jest substancją, która przyciąga wodę i sprzyja regeneracji tkanek, co może poprawić wygląd dziąsła i wypełnić przestrzeń między zębami. Efekt tego zabiegu jest tymczasowy i zazwyczaj utrzymuje się przez kilka miesięcy, od 6 do 12 miesięcy, w zależności od indywidualnych warunków pacjenta. Po tym czasie może być konieczne powtórzenie zabiegu. Decyzja, czy czekać na samodzielny odrost, czy zdecydować się na jeden z wymienionych zabiegów, powinna zależeć od oceny sytuacji przez specjalistę. Jeśli nie ma poprawy, warto rozważyć interwencję chirurgiczną lub zastosowanie kwasu hialuronowego, aby poprawić estetykę i funkcję dziąsła. W każdym przypadku najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi szczegółową ocenę i zaproponuje najbardziej odpowiednie rozwiązanie w Twoim przypadku.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dziura po odcięciu dziąsła – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Jak dalej postępować przy parodontozie? – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Metoda ostrzykiwania dziąseł – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Brodawka i kurzajka na stopach – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Jak usunąć brodawki lekooporne na pięcie? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Ile czasu odbudowuje się girlanda dziąsłowa po wykonaniu koron porcelanowych? – odpowiada Lek. dent. Katarzyna Wierzbowska
- Jak połączyć zabiegi medycyny estetycznej? – odpowiada Dr n. med. Diana Kupczyńska
- Ekstrakcja górnej dwójki i problemy z gojeniem dziąsła – odpowiada Lek. dent. Paweł Ponichtera
- Co oznacza taka czarna zmiana na dziąśle? – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Jak postępować z brodawką po zabiegu ginekomastii? – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
artykuły
Recesje dziąsłowe - przyczyny, objawy i leczenie
Recesje dziąsłowe polegają na odsłonięciu szyjek z
Plastyka dziąseł - charakterystyka, wskazania po zabiegu, przyczyny leczenia, cena, higiena
Zdarzają pacjenci, których dziąsła wyglądają bardz
Jakie są choroby zębów i dziąseł?
Choroby zębów i dziąseł wynikają z braku higieny j