Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 6 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Usunięcie szóstki a możliwość jej odrośnięcia

Kiedy miałem 7 albo 8 lat stomatolog wyrwał mi lewą dolną szóstkę. Jest ząb stały. Przez kilka lat miałem w tym miejscu dziurę. Ale potem niespodziewanie ten ząb odrósł i do tej pory ma się świetnie. Nie wiem dlaczego. Czy zęby stałe mogą odrosnąć? Mój stomatolog twierdzi, że to niemożliwe. Czy w razie ekstrakcji innego zęba ten też może odrosnąć?
MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu

Domowe sposoby na afty

Witam.
Pana stomatolog ma rację.Zęby nie odrastają.W młodym wieku kiedy traci się stały ząb ,na jego miejsce inne zęby przesuwają się. Najprawdopodniej w miejsce wyrwanej szóstki przesunęła się Pana siódemka , a za nią jest ósemka.Zdarzają się też czasami zęby nadliczbowe,nie mniej występuje to bardzo rzadko.
W mojej ponad dwudziestoletniej praktyce wiele razy u pacjentów to widziałem,u pacjentów,którzy zaczęli u mnie się leczyć jako dzieci a dziś są w zbliżonym wieku do Pana wieku.

0

Witam.
Zęby stałe nie odrastają. Na obecnym etapie pewne informacje przyniesie rtg panoramiczne i jego interpretacja przez Pana stomatologa.
Pozdrawiam.

0

Nie ma takiej możliwości, by utracony ząb odrósł. Prawdopodobnie to siódemka przesunęła się w lukę po szóstce. Możliwe, że pojawiła się również ósemka, stąd nie widzi Pan różnicy. Wystarczy wykonać zdjęcie panoramiczne, które zobrazuje poszczególne zęby. U niektórych pacjentów dojść może do hiperdoncji, czyli obecności nadliczbowych zębów. Ciekawostką jest fakt, że nasi praprzodkowie mieli znaczne szersze szczęki, a w nich nie tylko ósemki (trzecie zęby trzonowe), jak niektórzy z nas, ale także czwarte („dziewiątki”) i piąte zęby trzonowe („dziesiątki”) – te zęby człowiek utracił jednak w wyniku ewolucji. Choć to bardzo rzadka sytuacja, to niektórzy z nas mogą mieć tzw. dziewiątki, czyli dziewiąte zęby, które są ukryte w kości. Są to wówczas zęby nadliczbowe, traktowane jako rzadkie zaburzenie rozwojowe.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl, badzbystry.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy