Utrata czucia w połowie języka po ekstrakcji zęba

Witam. Borykam się z utratą czucia w połowie języka po ekstrakcji 8. Przyjmowałam wit z grupy B przez okres 8 miesięcy i czucie wróciło w 60%. Teraz z niewiadomych przyczyn (być może z powodu ucisku zęba) ponownie czucie utraciłam do stanu tuż po zabiegu. Jaka jest szansa, że nerw ponownie się zregeneruje? Czy istnieje inna możliwość wyleczenia podobnego schorzenia, np zespalając nerw podjęzykowy? (bo o nim głównie mowa) Z wyrazami uszanowania. Ewa

W przypadku zębów dolnych przykrym powikłaniem zabiegu może być porażenie nerwu zębodołowego dolnego bądź językowego. Objawia się to zaburzeniami czucia w obrębie wargi dolnej, skóry bródki lub połowy języka. Leczenie jest wówczas farmakologiczne - głównie witaminoterapia. Niekiedy dobre rezultaty uzyskuje się poprzez stosowanie lasera biostymulacyjnego. Do regeneracji dochodzi po ok. 3-6 miesiącach.Natomiast uszkodzenie nerwu polegające na przerwaniu jego ciągłości nie rokuje powrotu do sprawności nerwu - regeneracja jest niemożliwa.

Witam serdecznie,
Podrażnienie nerwu w mniejszym lub większym stopniu jest całkiem powszechnym powikłaniem po zabiegu ekstrakcji ósemki, szczególnie jeśli była zatrzymana. Najczęściej czucie wraca po zagojeniu się zębodołu, czasem w okresie kilku miesięcy (zwykle do 6).
Warto, tak jak Pani to robiła, zażywać witaminy z grupy B.
Jeśli czucie stopniowo wracało, to rokowania do odzyskania czucia były dobre.
Teraz koniecznie musi Pani ustalić przyczynę ponownej utraty czucia. Czy to był jakiś uraz, czy może stan zapalny?
Najlepiej zgłosić się na konsultację połączoną wraz z diagnostyką radiologiczną i spróbować ustalić przyczynę ponownej utraty czucia i dobrać do tego odpowiednie postępowanie.