Należy zwrócić się ponownie do stomatologa, który wykonywał zabieg ekstrakcji. Lekarz zleci zażywanie wit.B1 i/lub fizykoterapię (lasero - ewent.magnetoterapię). Regeneracja włokien nerwowych może potrwać ok.6.miesi ecy.
Witam!
Czasem podczas znieczulenia może dojść do niezamierzonego zranienia gałązki językowej nerwu trójdzielnego. Opisane objawy na to wskazują. Porażenie nerwu może trwać od kilku tygodni do roku. Zlecana jest laseroterapia punktowa biostymulacyjna minimum 10 zabiegów. Pomocniczo warto zastosować kurację witaminową B-kompleks.
Pozdrawiam!
Sądząc po opisie było wykonane znieczulenie przewodowe dolnych zębów. Podczas tego znieczulenia płyn jest podawany bardzo blisko dużego nerwu i zdarza się jego podrażnienie. Jest to stan przejściowy ale regeneracja nerwu jest indywidualnie zmienna. Proszę uzbroić się w cierpliwość, na pewno wróci czucie w języku.
Opowiedzieć o tym swojemu dentyście , taka sytuacja może się zdarzyć w trakcie znieczulenia , jedno z powikłań to lekkie uszkodzenie nerwu przez jego draśniecie , samo się powinno zagoić po około 6 miesiącach , można trochę wspomóc się witaminą B
„Stomatologia Białystok”
Witam, to, co opisujesz, może być związane z podrażnieniem lub nawet niewielkim uszkodzeniem nerwu językowego, co czasami może zdarzyć się po znieczuleniu stomatologicznym, zwłaszcza jeśli zastrzyk był bolesny. Objawy takie jak przedłużone drętwienie, osłabione czucie lub mrowienie w języku mogą świadczyć o urazie nerwu, chociaż zazwyczaj jest to przejściowe i z czasem powinno się poprawić. Jednak skoro objawy utrzymują się już miesiąc, warto rozważyć kilka kroków:
Konsultacja ze stomatologiem – najlepiej zgłosić się do dentysty, który wykonywał zabieg, lub udać się do innego stomatologa, aby omówić swoje objawy. Dentysta może ocenić stan nerwu i wykluczyć inne potencjalne przyczyny podrażnienia lub drętwienia.
Konsultacja z neurologiem – w przypadku dłużej utrzymujących się objawów warto skonsultować się z neurologiem. Może on zlecić badania, które pomogą ocenić, czy nerw został trwale uszkodzony, czy też wystąpił tylko stan zapalny, który może z czasem ustąpić. Neurolog może także zalecić leczenie wspomagające regenerację nerwu.
Suplementacja witamin z grupy B – witaminy z grupy B, zwłaszcza B12, są kluczowe dla zdrowia nerwów i mogą wspomóc regenerację. Możesz spróbować przyjmować suplementy zawierające witaminę B, ale warto skonsultować się z lekarzem, aby ustalić odpowiednie dawkowanie.
Unikanie drażniących pokarmów – aby dodatkowo nie podrażniać języka, unikaj bardzo ostrych, gorących, kwaśnych lub twardych pokarmów, które mogą wywołać dodatkowe podrażnienie.
Czas i cierpliwość – regeneracja nerwów może być powolna. Czasami potrzeba kilku miesięcy, aby odczucia wróciły do normy. Warto monitorować, czy objawy się zmniejszają, ale jednocześnie dać sobie czas na regenerację.
Prawdopodobnie z czasem czucie powinno wrócić do normy, jednak jeśli objawy są dokuczliwe lub się nasilają, konsultacja z lekarzem jest jak najbardziej wskazana.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Brak czucia w języku po usuwaniu zęba – odpowiada Lek. dent. Tomasz Łukasik
- Brak czucia po dłutowaniu ósemki u 21-latki – odpowiada Lek. dent. Tomasz Łukasik
- Znieczulenie wargi po ekstrakcji ósemki – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Krostka na języku po wizycie u stomatologa – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Usunięcie dolnej ósemki i paraliż po znieczuleniu – odpowiada Lek. dent. Tomasz Łukasik
- Utrata czucia w połowie języka po ekstrakcji zęba – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Bóle i brak czucia po zakładaniu plomby na ząb – odpowiada Lek. dent. Katarzyna Wierzbowska
- Jak długo po ekstrakcji zęba nie ma się czucia? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Czy lekarz podczas znieczulenia stomatologicznego mógł uszkodzić mi nerw? – odpowiada Lek. dent. Marta Kędzierska
- Drętwienie dolnej wargi i brody tydzień po wyrwaniu ósemki – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
artykuły
Nerwobóle - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie
Nerwoból to nagły atak ostrego, promieniującego bó
Znieczulenia u dentysty - charakterystyka, rodzaje, przeciwwskazania, cena
Bardzo często podczas wizyty u dentysty korzystamy
Nie piła, nie paliła. Marzena podejrzewa, co wywołało raka
Minęły lata, zanim Marzena usłyszała diagnozę - ra