W jaki sposób bada się ENA?

Dzień dobry, byłam w szpitalu na reumatologii na badania, miałam między innymi ANA i ENA. Wszystkie wyniki już są, podobno ANA mam dodatnie, a od ponad miesiąca ENA w realizacji. Co to może oznaczać? ENA jest oznaczane w zależności od ANA, czy coś musi być nie tak po stronie laboratorium, że tyle czekam?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Często laboratoria czekają na większą ilość zleceń, aby odczynniki wykorzystać w sposób optymalny. Z racji tego, że badanie przeciwciał ENA nie jest aż tak częste, stąd może wynikać zwłoka.