Wada zgryzu i cofnięta żuchwa

Witam, Mam wadę zgryzu - zgryz głęboki, nadzgryz i cofniętą żuchwę do tyłu. Oprócz tego cierpię na zespół Costena. Ortodonta zaproponował mi dwie opcje leczenia: wyłącznie aparatami ortodontycznymi oraz aparatami, a po okresie dwóch lat chirurgiczna korekta - wyciągnięcie żuchwy do przodu. Czy taka operacja mogłaby pomóc na moje dolegliwości bólowe czy też zaszkodzić? Zdecydować się na nią czy lepiej zrezygnować i leczyć wadę wyłącznie aparatami?

Raczej niemożliwe jest udzielenie jakiejś rady bez dokładnej diagnostyki i znajomości historii choroby. Reakcja stawu na leczenie ortodontyczne lub zabieg operacyjny zależy od przyczyny zespołu Costena i stopnia ewentualnego zniszczenia stawu. Myślę, że lekarz ortodonta uwzględnił te przesłanki w planowanym leczeniu.