Zanim zaczniesz odchudzanie

Nadejście wiosny i zbliżające się lato stają się motywacją wielu osób do zrzucania nadprogramowych kilogramów. Baszar El-Helou z Pracowni dietetycznej WANILIA, opowiada o tym, jakie kroki należy podjąć, by odchudzanie nie wyrządziło naszemu organizmowi negatywnych symptomów.

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam!

W procesie odchudzania zastosowanie odpowiedniej diety nie jest najważniejsze. Na ważniejsza jest zmiana trybu odżywiania i wprowadzenie pewnych zasad na całe życie. Jeżeli po diecie wrócisz do złych nawyków żywieniowych to istnieje duża szansa, że kilogramy wrócą z nawiązką.

Powinnaś jeść regularnie, najlepiej 4-5 posiłków dziennie, z czego śniadanie do godziny po przebudzeniu, a kolację (najlepiej produkty czystobiałkowe) na ok. 3 h przed snem. Pij co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata).

Z diety należy wykluczyć nadmiar cukrów prostych (głównie słodycze) oraz tłuszczów. W żadnym wypadku nie można drastycznie ograniczać produktów mięsnych oraz ryb. Mięso jest źródłem żelaza, którego niedobór może doprowadzić do anemii, natomiast ryby zawierają duże ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do tego jak najbardziej polecam warzywa oraz owoce - jako źródło witamin. Jeśli chcesz coś "podjeść" to zamiast po czekoladę sięgnij po owoc/warzywo.

Bardzo dobrze byłoby gdybyś postawiła na aktywność fizyczną w postaci ćwiczeń aerobowych lub treningu interwałowego. Ten drugi jest dla bardziej zaawansowanych, więc zacznij od pierwszego. Do wyboru rower, rolki, siatkówka, bieganie, skakanka, pływanie, itp, min. 40 minut dziennie, ok. 5 razy w tygodniu.

Dodatkowo oczywiście ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona)- brzuszki, nożyce, pompki, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty