Wiązadła przebudowane bliznowato w wyniku MR stawu skokowego

Witam, co oznacza sformuowanie : wiązadła przebudowane bliznowato? (z wyniku MR stawu skokowego - stan po kilku skręceniach stawu skokowego lewego; w usg cechy uszkodzenia ATaFL i CFL i częściowe więzadła trójgraniastego). 25.02 mam zaplanowaną operację rekontrukcji wiązadeł stawu skokowego lewego i zastanawiam się czy ta operacja jest naprawdę konieczna w moim przypadku. Dziękuję z góry za odpowiedź.

Szanowna Pani. Sam wynik badania NMR stawu skokowego nie może być podstawą decyzji o podjęciu leczenia operacyjnego. O właściwym sposobie leczenia decydują, łącznie brane pod uwagę, wywiad, badanie fizykalne oraz badania dodatkowe. Przytoczony opis nmr nie świdczy jednoznacznie o konieczności leczenia operacyjnego (radilog opisuje:cechy oraz częściowe uszkodzenia więzadeł. Niektóre są "przebudowane bliznowato" czyli wygojone. Sugeruję - w przypadku wątpliwości co do sposobu leczenia - konsultację z innym ortopedą, który po zbadaniu Pani i zebraniu wywiadu (kiedy był ostatni uraz? jak były leczone poprzednie skręcenia itd) przedstawi swoją diagnozę i sposób leczenia. Być może wtedy będzie Pani łatwiej podjąć ostateczną decyzję. POzdrawiam