Nie wiem , musiałbym zobaczyć jak to wygląda na RTG
Trzeba wykonać RTG lub TK do oceny. Może to być pozostawiony korzeń zęba.
Zmiana 8 mm w stomatologii,to zmiana spora.Nie wiem,czy tą wielkość podaje Pani z opisu jakiegoś zdjęcia?Przydałoby się więcej szczegółów,aby udzielić sensownej odpowiedzi.Ważne jest,jak przebiegł zabieg usunięcia zęba 5.,czy było to usunięcie proste,czy powikłane,dlaczego ząb był usuwany,czy była jakaś torbiel lub inna zmiana zapalna?Czasem lekarze(zwłaszcza 10 lat temu)usuwają zęby bez kontroli rtg i w związku z tym nieświadomie pozostawiają np.torbiele,które często towarzyszą zębom przewlekle nieleczonym.Zmiany takie po kilku latach mogą właśnie ulegać sklerotyzacji.Tak czy owak koniecznie musi Pani pokazać zdjęcie panoramiczne chirurgowi szczękowo-twarzowemu,który najlepiej będzie wiedział,czy zmianę tą należy usunąć,czy może pozostawić do obserwacji.Proszę się nie martwić,zabiegi takie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i traktuje jako normalny zabieg chirurgiczny,tak jak,usunięcie zęba.Proszę jednak też nie bagatelizować sprawy i nie zwlekać z konsultacją.Dziękuję i pozdrawiam.
Trudno się jednoznacznie wypowiedzieć nie widząc zdjęcia rtg. Może to być zarówno zmiana istniejąca przed usunięciem zęba, zasłonięta przez niego albo pozostawiona resztka korzeniowa. Proponuję ze zdjęciem zgłosić się na konsultację do chirurga stomatologa. Pozdrawiam
„Dentysta przez internet”
Owalna, sklerotyczna zmiana w miejscu po usuniętym zębie, widoczna na zdjęciu rentgenowskim, najczęściej oznacza proces, który niekoniecznie musi być groźny. Możliwe przyczyny obejmują bliznę kostną, która powstaje w wyniku naturalnego procesu gojenia kości po ekstrakcji zęba. Inną możliwością jest torbiel pozębodołowa, która mogła się sklerotyzować i otoczyć gęstą tkanką kostną. Taka zmiana jest zazwyczaj nieaktywna, ale wymaga obserwacji. W przypadku wcześniejszego przewlekłego zapalenia w tym miejscu mogło dojść do trwałych zmian w strukturze kości. Rzadko zdarza się, że takie zmiany mogą być związane z włókniakiem kostniwym lub innymi rzadkimi nowotworami, choć zwykle te przypadki dają dodatkowe objawy i mają większe rozmiary. Należy skonsultować się z dentystą lub chirurgiem stomatologicznym, który oceni obraz radiologiczny i, jeśli zajdzie potrzeba, zaleci dalszą diagnostykę, na przykład tomografię CBCT. Jeżeli zmiana nie powoduje dolegliwości, lekarz może zlecić jedynie obserwację. W nietypowych sytuacjach, gdy zmiana się powiększa, może być konieczne wykonanie biopsji, aby wykluczyć inne przyczyny. Najczęściej jednak zmiany sklerotyczne w takich miejscach są łagodne i nie wymagają leczenia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Usuwanie ósmych zębów – odpowiada Dr n. med. Ewa Czajkowska
- Duża zmiana w kości pod zębem – odpowiada Lek. dent. Katarzyna Wierzbowska
- Czy można usunąć taką torbiel podczas ekstrakcji zęba? – odpowiada Lek. dent. Marta Kędzierska
- Czy to zwykła torbiel czy coś gorszego? – odpowiada Lek. dent. Filip Fagiewicz
- Guzek na dziąśle pod zepsutym zębie – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Wynik badania po usunięciu zęba – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Jak wygląda postępowanie po ekstrakcji zęba? – odpowiada Lek. dent. Piotr Kiec
- Korzenie w zatoce a ekstrakcja zęba – odpowiada Lek. dent. Anna Brycka
- Widoczny owalny, sklerotyczny obszar w rzucie zatoki czołowej – odpowiada Lek. Konstanty Dąbski
- Usuwanie zęba u chirurga – odpowiada Lek. dent. Aleksandra Bąk
artykuły
Dziura w zębie - czym jest, leczenie, zapobieganie
Dziura w zębie to nic innego jak próchnica tworząc
Wyrywanie zęba - przyczyny, przygotowanie do zabiegu, postępowanie po zabiegu
Zabieg wyrwania zęba czasami jest koniecznością. J
Kiedy warto usunąć ósemki? Jak bezboleśnie pozbyć się niepotrzebnych zębów mądrości?
- Ósemki - zwyczajowe określenie trzecich zębów tr