Ruszanie się zęba znajdującego się obok wyrwanego

Witam, 2 tygodnie temu usuwałam dolną szóstkę, zabieg był dość ciężki bo lekarz wyciągał tą szóstkę po kawałkach, dziura w dziąśle jest dość głęboka. Mam pytanie kilka dni po zabiegu zauważyłam że delikatnie rusza mi się piątka obok wyrwanego zęba i przy gryzieniu pokarmu boli . Czy to się unormuje gdy zrośnie się dziąsło? Ile to może trwać? Czy może powinnam zrobić prześwietlenie tego zęba bo mógł zostać uszkodzony przy rwaniu szóstki?
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

2 tyg to trochę długo , proszę zgłosić się do lekarza wykonującego zabieg , byc może jest to niezależne od wykonywanego zabiegu , albo rozwinął się stan zapalny po zabiegu i rozchwianie zęba jest spowodowane stanem zapalnym ozębenej.
Bez diagnostyki obrazowej trudno określić przyczynę.
Jeżeli jest to powikłanie po usunięciu to minie sam ale jeżeli rozwija się niezależnie to może być tylko gorzej.

0

Dentysta Białystok



„Dentysta Białystok”





Po usunięciu dolnej szóstki, szczególnie jeśli zabieg był trudny, sąsiedni ząb (piątka) może przez jakiś czas być delikatnie ruchomy i wrażliwy. Jest to często spowodowane osłabieniem więzadeł zębowych, które mogą zostać naruszone podczas ekstrakcji. Dziąsło i tkanki otaczające zęby również potrzebują czasu na zagojenie, co może wpłynąć na stabilność i odczucia w okolicy.



Jeśli ruchomość zęba i ból są niewielkie i stopniowo się zmniejszają, istnieje duża szansa, że ząb ustabilizuje się samoistnie po zakończeniu procesu gojenia, co może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Podczas tego okresu warto unikać gryzienia twardych pokarmów tą stroną, aby nie obciążać piątki.



Jeśli jednak ruchomość zęba się zwiększa, ból nie ustępuje lub pojawiają się inne niepokojące objawy, takie jak obrzęk, ropienie czy zmiana koloru dziąsła, konieczna będzie konsultacja z dentystą. W takiej sytuacji lekarz może zalecić wykonanie zdjęcia RTG, aby upewnić się, że piątka nie została uszkodzona (np. korzeń lub otaczające tkanki) podczas ekstrakcji szóstki. Prześwietlenie pozwoli również sprawdzić, czy nie ma innych problemów, takich jak zmiany zapalne w kości.



Podsumowując, jeśli ból i ruchomość są łagodne i ustępują, warto dać zębowi czas na stabilizację. W przypadku utrzymujących się lub nasilających się dolegliwości wskazana jest wizyta u stomatologa i ewentualne wykonanie RTG, aby wykluczyć uszkodzenia lub inne powikłania.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty