Widoczne odczynowe węzły w obu kątach żuchwy
W badaniu USG węzłów chłonnych szyi robionych 2 miesiące temu w obu kątach żuchwy mam widoczne odczynowe węzły o szerokosci do 9mm obustronnie i cylindryczne węzły w okolicy obu mięśni MOS szerokość do 3-4 mm. Brak patologicznych węzłów. Poza tym w przeciągu miesiąca robiłem badanie krwi i OB wynosiło 16 i 12, a monocyty 13,4 % (przy normie do 10). Czy mogę podejrzewać u siebie chłoniaka? Czy powinienem powtórzyć w najbliższym czasie badanie USG?

MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu
Aleksander Ropielewski
95 poziom zaufania
Należy ustalić przyczynę powiększenia węzłów chłonnych (odczyn, czyli reakcja zapalna ma swoją przyczynę, po której wyeliminowaniu powinno dojść do ponownego zmniejszenia się węzłów chłonnych). W przypadku dłużej urzymującego się powiększenia węzłów rozważyłbym wycięcie węzła celem oceny histopatologicznej.