Co może sugerować taki wynik badania migdała?
Rozpoznanie: przerost migdałka podniebiennego lewego.
Zaczeło się od bólu gardła. Na drugi dzień zobaczyłam w buzi jeden powiększony bardzo migdał podniebienny. W badaniu krwi wyszło CRP podwyższone 13,96 mg/l, WBC, RBC, HGB, HCT w normie. Wskaźniki czerwonokrwinkowe w normie, PLT w normie, MPV podwyższone do 12.
Wyniki tomografii komputerowej.
Powiększenie obu migdałków podniebiennych, większe lewego- wym. poprzeczny prawego 14 mm, lewego 20mm. Lewy migdałek wpukla się do światła gardła, w jego obrębie obecne są dwa drobne zwapnienia. Po podaniu środka kontrastowego wzmocnienie migdałka nieco niejednorodne, bez wydzielania wyraźnych zmian ogniskowych, ropnych, porównywalne ze wzmocnieniem migdałka prawego. Przestrzenie przygardłowe obustronnie tłuszczowe, bez przemieszczeń.
Migdałek gardłowy bez cech przerostu.
Powiększone węzły chłonne największe w gr. II-owalne, po stronie lewej maks. 18 x 9 mm, po prawej maks. wym. 18x8 i 13x7mm, Gr. III – sred, do 6 mm, o kształcie bardziej okrągłym. Wyżej opisane węzły o umiarkowanym, jednorodnym wzmocnieniu, dobrze odgraniczone – w badaniu obrazowym niecharakterystyczne.
Obraz zmian niejednoznaczny: w różnicowaniu należy wziąć pod uwagę chłoniaka nieziarniczego.
Innych zmian patologicznych nie stwierdzono. Ślinianki przyuszne i podżuchwowe niepowiększone, jednorodne, bez poszerzenia przewodów ślinowych. Dno jamy ustnej, gardło, przestrzeń przygardłowa, krtań i tchawica – zmian nie wykazują. Tarczyca nie powiększona bez uchwytnych zmian ogniskowych. Mięśnie i tkanka podskórna szyj – niezmieniona.
Laryngolog stwierdził, że TK nic nie wyjaśniła i dał skierowanie na rezonans magnetyczny, na który oczekuje. Odczuwam takie suche gardło i spływające zatoki, które go podrażniają. Bardzo się martwię. I prosiłabym o interpretację wyników.