Widoczne żyły na piersiach

Witam! Chciałabym się dowiedzieć jakie są przyczyny powstania żył na obu piersiach (żyły prowadzą do brodawek sutkowych), żyły pojawiły mi się około miesiąca temu. Zaznaczam, ze nie jestem w ciąży, piersi mnie nie bolą, nie ma wycieku z sutków, ani też nie wyczułam na piersiach żadnych zgrubień. Z tego co mi wiadomo przyczyną powstawania żył jest zazwyczaj ciąża. A jeśli nie ciąża to co? Dodam, że leczę się na niedoczynność tarczycy. Leki biorę już 2 miesiące, a mój ostatni wynik Tsh jest 3, 07 mlU/l . Chciałabym się jeszcze dowiedzieć czy wyniki badań, które ostatnio robiłam są prawidłowe. Chodzi o prawidłowe stężenie hormonów: progesteronu 0, 614 ng/ml i LH-13,6 mUl/l. Badani robione były w 19 dniu cyklu. Z moich wiadomości wynika, że progesteron jest za niski a LH za wysoki. Jeśli tak jest to co może być przyczyną? I czy będę miała trudności z zajściem w ciążę? Dziękuję za odpowiedź. Pamela 30

Witam! Uwidocznienie naczyń na piersiach faktycznie najczęściej kojarzone jest z ciążą. Jeżeli jednak ją Pani ostatecznie, należałoby się zastanowić nad ewentualną zmianą masy ciała, która również może spowodować podobny obraz. Często dochodzi również do samoistnego, biernego przekrwienia gruczołów sutkowych. Jeżeli nie odczuwa Pani bólu, nie wyczuwa zgrubień, nie obserwuje wycieku z brodawki sutkowej, to najprawdopodobniej nie ma Pani powodów do obaw. Oczywiście najlepiej byłoby skonsultować się ze swoim ginekologiem, który będzie miał możliwość obejrzenia i zbadania piersi. W trakcie zadawania pytania wybrała Pani opcje konsultacji lekarskiej, nie interpretacji wyników badań. Nieprawidłowe wartości hormonów (podwyższony poziom LH i obniżony poziom progestronu) może sugerować zespół policytsycznych jajników. Wskazana byłaby dalsza diagnostyka obrazowa-USG. Zespół ten może powodować problemy z zajściem w ciążę. Na tę chwilę proszę się jednak tym nie martwić, konieczne jest wykonanie dalszych badań i postawienie ostatecznego rozpoznania. Pozdrawiam