Dlaczego na piersiach pojawia się ranka?

Witam Serdecznie, mam 18 lat i mam problem z piersiami, a mianowicie robi mi się rana na otoczce sutków od 2021 roku. Na początku zaczyna się świąd, a potem sucha skóra, a na końcu jest wyciek ropy? (Nie mam pojęcia jak to nazwać, ale wokół otoczki wyrasta mi niewielkie owłosienie nie wiem, czy to normalne) Byłam z tym u alergologa i pani doktor powiedziała, że może być to reakcja alergiczna, jednakże to niemożliwe, ponieważ korzystałam już z wielu płynów proszków do prania i nadal jest to samo i pani doktor nie wie, co to może być i skierowała do dermatologa byłam u pani dermatolog ona również nie wiedziała, co to jest, zostałam później skierowana do chirurga chorób piersi i nic nie wyszło następnie pani doktor rodzinna skierowała mnie do endokrynologa, a pani endokrynolog dała mi skierowanie na badanie prolaktyny wizytę mam za miesiąc, ale wynik prolaktyny wydaje się być w normie. Dodam iż dzieje się to w czasie lub przed okresem
KOBIETA, 18 LAT 2 tygodnie temu

Szanowna Pani,

Rozumiem, że Pani problem ze skórą na piersiach jest bardzo uciążliwy, szczególnie gdy objawy utrzymują się od dłuższego czasu i nie przynoszą jednoznacznej diagnozy mimo licznych wizyt u specjalistów. Na podstawie Pani opisu, istnieje kilka możliwych przyczyn, które mogą powodować pojawianie się ranek na otoczce sutków.



Zmiany hormonalne: Biorąc pod uwagę, że objawy nasilają się przed lub w trakcie okresu, mogą one mieć związek ze zmianami hormonalnymi w organizmie. Hormony, takie jak estrogen i progesteron, mogą wpływać na skórę oraz gruczoły piersiowe, prowadząc do świądu, suchej skóry i czasami wydzieliny. Wyniki Pani badań prolaktyny są ważnym krokiem, ale warto poczekać na konsultację z endokrynologiem, który dokładniej sprawdzi poziom hormonów i ich wpływ na skórę.

Infekcje gruczołów sutkowych: Opisane przez Panią objawy, takie jak świąd, sucha skóra i wyciek ropy, mogą sugerować infekcję w obrębie gruczołów sutkowych. Może to być zapalenie, które powoduje ból, obrzęk, zaczerwienienie oraz wydzielinę. W przypadku infekcji przewlekłej, konieczne może być odpowiednie leczenie. Może warto wykonać posiew z tego miejsca.

Zapalenie brodawek sutkowych: Inna możliwość to zapalenie brodawek sutkowych, które może objawiać się świądem, łuszczeniem się skóry i wyciekiem. Może to być związane z mikrourazami, np. odzieżą, biustonoszami lub kosmetykami. Warto zwrócić uwagę na czynniki, które mogą drażnić skórę i powodować te objawy.

Reakcje alergiczne lub kontaktowe zapalenie skóry: Mimo że alergolog wykluczył reakcję na środki piorące, warto jeszcze raz zastanowić się nad innymi możliwymi czynnikami drażniącymi, takimi jak materiały biustonoszy, kosmetyki czy inne produkty, które mają kontakt z tą wrażliwą okolicą skóry.



Zalecam dalszą diagnostykę, szczególnie u endokrynologa, który pomoże sprawdzić poziom hormonów. Jeśli wyniki prolaktyny będą w normie, warto rozważyć dodatkowe badania, np. USG piersi, aby upewnić się, że nie ma innych zmian w obrębie gruczołów piersiowych.



Życzę Pani szybkiej poprawy i rozwiązania problemu. Jeśli będzie Pani potrzebować dodatkowych informacji lub porady, pozostaję do dyspozycji



Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska



0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty