Winogrona a poziom cukru we krwi

Czy winogrona mają wpływ na poziom cukru w krwi Mój pozom cukru rano waha się 115- 125 ostatni posiłek o godzinie 19:00
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Zdecydowanie tak. Winogrona są owocami zawierającymi dużo cukru i wpływają na poziom glikemii.
Cukrzykom sugeruje się unikanie takich owoców jak banany, winogrona, daktyle, itd.

Dzień dobry,
Winogrona, banany, suszone owoce, czy nawet gotowana marchewka mają wpływ na glikemię (poziom glukozy we krwi), bowiem są źródłem fruktozy. Ważna jest pora ich spożywanie np. czy póżnym wieczorem, noc, a przede wszystkim ilość, którą spożyłaś. U osób chorych na cukrzycę dopuszcza się zjedzenia - szklanki winogorn (najzdrowsze czerwone), oraz 1 banana (zielono-żółty), do godziny 16. Ponadto na poziom glikemi wpływa regularne spożywanie posiłków, ilość białka w diecie, a nawet jak bardzo tłusty był posiłek przed snem. Jeżeli nie chorujesz na cukrzycę, a wykonywałaś badanie rutynowe, to je powtórz. Zjedz lekki posiłek na 12 godzin przed wykonaniem badania, albo lekarz zaleci wykonanoe krzywej cukrowej. Na ich podstawie potwierdzi lub wykluczy cukrzycę lub nietolerancję glukozy. Pozdrawiam, Aneta Kościołek