Czy restrykcyjna dieta faktycznie pomoże mi schudnąć?

Witam, mam 32 lata i przy wzroście 150 ważę 70 kg. Od 8 dni jestem na diecie kopenhaskiej, schudłam 2 kg i mam wrażenie, że przy mojej 15 kg nadwadze mało schudłam. Trzymam się diety zastępując wołowinę piersią z kurczaka, nie podjadam między posiłkami, a i tak nie chudnę, piję wodę ok. 2 l dziennie, herbatę i nic. Dlaczego? Po zakończeniu diety chcę przejść na dietę 1000 kalorii, czy to dobry wybór? Proszę o radę i podpowiedź co robię źle, że nie chudnę. Dodam, że od roku siedzę w domu. W zeszłym roku pracowałam fizycznie, jedząc normalnie schudłam w 2 miesiące 10 kg. Proszę o pomoc. Dodam, że moja nadwaga odbija się na mojej kondycji. Mam zadyszkę wchodząc na drugie piętro.

Witam! Na początku powinna Pani zaprzestać stosowania diety kopenhaskiej i nie sięgać po żadną inną tzw. dietę cud. Przez stosowanie diety nadmiernie ograniczających kalorię, Pani organizm jest zdezorientowany – każde zmniejszenie ilości pożywienia skutkuje wolniejszą przemianą materii, a kiedy stosujemy diety „cud” zawsze skutkiem będzie efekt jojo. Musi Pani wiedzieć, że jedynym prawidłowym sposobem odchudzanie jest przestawienie się na zdrowe nawyki żywieniowe, a więc przede wszystkim jedzenie regularnych posiłków – 4-5 posiłków dziennie, co 2-3 godziny. Takie posiłki nie mogą być duże objętościowo, aby żołądek mógł się skurczyć. Dodatkowo należy wyeliminować lub znacznie ograniczyć słodycze, tłuste produkty, posiłki smażone na oleju i inne tuczące przegryzki. Osoby, które chcą stracić zbędne kilogramy często bezpodstawnie i w wyniku niewiedzy ograniczają ilość dostarczanych posiłków w ciągu dnia. Dużym zagrożeniem podczas stosowania diety wcale nie jest brak dostatecznej ilości pożywienia. Proszę zastosować się do poniższych rad, a twoja masa ciała powinna powoli spadać (tylko wtedy będzie to trwałe): nie opuszczaj posiłków i nie głodź się cały dzień; planuj regularne posiłki i przekąski – dzięki temu nie będziesz odczuwała tzw. wilczego głodu i zaspokoisz apetyt, przez co ułatwisz skuteczną odnowę zapasu glikogenu w mięśniach i poprawisz poziom energii; zawsze jedz śniadanie i drugie śniadanie – Twój organizm będzie miał paliwo, które pozwoli mu zwiększyć tempo metabolizmu, nie jedz przed telewizorem, przy książce czy nawet w samochodzie – pochłaniamy wtedy średnio 30% więcej niż jedząc przy stole z rodziną. Automatycznie sięgamy po jedzenie nie kontrolując jego ilości; jedz powoli - nasz żołądek i mózg potrzebuje około 15-20 minut aby informacja o tym, że jemy do nich dotarła. Jedząc szybko, połykając duże kawałki pożywienia zjemy często 3 razy więcej niż robiąc to świadomie – powoli i ze smakiem; unikaj wahań polegających na stosowaniu diety w dni powszednie na przemian z weekendowy „odpuszczaniem” sobie. Staraj się jeść codziennie tyle samo i nie martw się, gdy czasem zjesz zbyt dużo. Zbyt wysoka masa ciała wpływa niekorzystnie nie tylko na wygląd i samopoczucie, ale również na stan zdrowia naszego organizmu. Dlatego tak ważne jest aby nasza waga była prawidłowa, nie wahała się nadmiernie i co najważniejsze, abyśmy się dobrze czuli w swoim ciele. Warto udać się do poradni dietetycznej lub skorzystać z pomocy dietetyka drogą internetową w celu ułożenia odpowiedniej diety dla Ciebie (poprzedzonej szczegółowym wywiadem żywieniowo-zdrowotnym). Samemu czasem trudno jest uporać się z otyłością, a bardzo istotne jest poznanie jej przyczyn, określenie celów i odpowiednie zmotywowanie. Jednorazowa porada przez internet może nie być wystarczająca. Proszę również pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Przykładowe ćwiczenia znajdzie Pani na naszej stronie www.abccwiczenia.pl Powolne wprowadzenie tych zmian pozwoli na przystosowanie naszego organizmu do nowego trybu życia bez stresu. Gwałtowne przechodzenie na dietę nie daje efektów, czujemy się źle, szybko się zniechęcamy, a do tego stracone kilogramy mogą szybko wrócić po ponownym przejściu do starych nawyków. Pozdrawiam serdecznie, mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna