Wkładka M*** u kobiety 34-letniej

Witam. Mam 34 lata, dwoje dzieci urodzonych drogą naturalną i założoną M*** od czterech miesięcy, i nie wiem, czy dobrze zrobiłam zakładając ją. Przez długi czas miałam dłuższą miesiączkę, a oprócz tego plamienia. Wszystko to ustąpiło, ostatnia miesiączka to było tylko jednodniowe plamienie, chociaż przedtem plamienia były większe. Przez cały okres jaki mam M***, mam podpuchnięte lekko nogi, czuję, że woda się zatrzymuje, cera mi się okropnie przetłuszcza, chwilami czuję, że ciśnienie mi skacze i boli mnie noga w łydce (boję się, że mogą sie robić jakieś skrzepy). Niedawno przeczytałam na jednym z forum, że M*** jest dla kobiet po 40-tym roku życia, bo wcześniej stosowana wywołuje u kobiet objawy podobne do menopauzy i osteoporozę, która może być wynikiem braku miesiączki. Wcześniej przed porodem brałam tabletki L***, a poźniej H***. Proszę o odpowiedź, bo nie wiem, czy zdecydować się na wyjęcie wkładki, u ginekologa byłam na kontroli i stwierdził, że wszystko okej.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wkładka wewnątrzmaciczna, którą Pani stosuje, wydziela do organizmu hormony, podobne do tych, które znajdują się w pigułkach antykoncepcyjnych. Opisane przez Panią dolegliwości mogą być związane z działaniem tych hormonów na Pani organizm. Jeśli te dolegliwości są bardzo dokuczliwe i niepokoją Panią, warto pomyśleć o usunięciu wkładki. Jeśli była Pani zadowolona z tabletek antykoncepcyjnych, które stosowała Pani wcześniej, to może Pani rozważyć powrót do nich. Skuteczność pigułek antykoncepcyjnych jest równie wysoka, a nawet wyższa niż skuteczność wkładki.

Pozdrawiam!