Włókniak piersi - czy biopsja jest konieczna?

Witam,

mam 24 lata, wykryłam sobie guzek na piersi. Po konsultacji z lekarzem okazało się, że jest to włókniak i ma 3 cm - lekarz powiedział, że jest do wycięcia, bez dwóch zdań. Dla pewności poszłam do drugiego, który powiedział to samo, ale zlecił dodatkowo biopsję. I to właśnie moje pytanie: czy biopsja jest zawsze wskazana (potrzebna)? Czy jeśli lekarz ma pewność co do diagnozy można mu zaufać? Mój pierwszy lekarz jest przekonany co do diagnozy i nie zlecił tego badania, natomiast ten drugi zlecił.

Bardzo proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Biopsja w tym przypadku byłaby potrzebna w celu wykluczenia zmiany złośliwej i potwierdzenia włókniaka, ponieważ nigdy nie można mieć pewności na podstawie tylko badań obrazowych, pewność daje jedynie badanie histopatologiczne.
Wydaje się, że biopsja nie jest konieczna skoro tak czy inaczej należy usunąć zmianę, a wycięta zmiana powinna w całości zostać wysłana do badania histopatologicznego. W tej sytuacji można się zastanowić czy nie lepiej zaplanować w niedługim czasie operację usunięcia zmiany.

Ostateczne decyzja należy do Pani i lekarza prowadzącego, proszę zapytać o celowość biopsji przed badaniem pooperacyjnym.

Redakcja abcZdrowie.pl