Wodonercze i sterydoterapia a choroba serca

Czy wodonercze które doprowadziło mnie do bardzo ciężkiego stanu i sterydy mogą być podłożem choroby serca jaka mam teraz?

Magdalena StusiĹska

Nerka, jako organ odpowiadający za wydalanie nadmiaru wody ma wpływ na cały organizm. Sterydy również działają całościowo- nie tylko ograniczając się do nerki. Tak więc negatywnego wpływu choroby i leczenia na serce nie można wykluczyć.

Szanowny Panie,
Zbyt malo informacji Pan podał. Oczywiście choroby serca moga być nastepstwem chorob nerek chociazby w przebiegu przewlklej choroby nerek i nadcisnienia np. Ale mogą być nizalezne od choroby nerek.
Z poważaniem J.Zachwieja

Lek. Tomasz Budlewski

Raczej nie. Wszystko zależy od rodzaju choroby serca. Proponuje udać się do kardiologa.