Karbamazepina a jej wpływ na ciążę i płód

Dzień dobry, Mam padaczkę, biorę Karbamazepinę 200 mg, czy Karbamazepina jest bardzo szkodliwa jeśli chodzi o ciążę? Ponieważ zmiany na inny lek kończyły się atakami, więc wracałam z powrotem do Karbamazepiny. Jedynie zażywanie Karbamazepiny uwalnia mnie od ataków padaczki, nie mam skutków ubocznych i nie martwię się o niekontrolowane ataki. Karbamazepina ma wiele opinii, ale trudno znaleźć informacje dotyczące Karbamazepiny w ciąży. Jestem mężatką 6 lat i chciałabym mieć dziecko w najbliższym czasie, lecz moja pani neurolog całkowicie mi tą ciążę odradza, mówiąc że są jeszcze adopcje, i jeśli chodzi o ciążę to muszę zmienić Karbamazepinę na inny lek. Sądziłam, że adopcje są głównie dla osób bezpłodnych i nie będę musiała tego rozważać. Bardzo zależy mi na własnym dziecku, na byciu w ciąży i doświadczenia oczekiwania na dziecko. Ale czy Karbamazepina nie spowoduje poronienia lub wad płodu? Czy moje dziecko będzie bezpieczne i będzie mogło się zdrowo rozwijać? Pozdrawiam.

Witam, Karbamazepina, będąca substancją czynną przyjmowanego przez Panią preparatu, niestety nie ma kontrolowanych badań u kobiet w ciąży. Nie mamy zatem dokładnych danych o jej wpływie na płód. Dane statystyczne wskazują jednak, iż kobiety przyjmujące karbamazepinę w ciąży częściej rodziły dzieci z wrodzonymi deformacjami płodu, w tym rozszczepem kręgosłupa, twarzoczaszki czy malformacji naczyniowo-sercowych. W tym miejscu należy jednak podkreślić, iż karbamazepina jest jednym z najczęściej stosowanych leków w ciąży u kobiet z padaczką, ze względu na jej mniejsze, w stosunku do innych leków, działania niepożądane. Proszę pamiętać, iż nie jest Pani jedyną kobietą chorującą przewlekle, która marzy o dziecku. Ciąża na pewno jest ciążą podwyższonego ryzyka i wymaga większej uwagi i częstszych wizyt u specjalistów. Przed podjęciem prób poczęcia powinna Pani jednak skonsultować się zarówno z neurologiem jak i ginekologiem, którzy powinni Panią prowadzić przez cały okres ciąży. Życzę wszystkiego dobrego! Pozdrawiam