Objawy somatyzacyjne ( w tym bólowe) mogą pojawiać się w zaburzeniach depresyjnych i nerwicowych. Najpierw jednak należy wykluczyć inne (somatyczne) podłoże choroby. Zachęcam do dalszej diagnostyki oraz współpracy z psychologiem. W procesie psychoterapii zmiana, zrozumienie emocjonalnych przyczyn objawów często potrzebuje czasu. Warto cierpliwie i w sposób zaangażowany pracować nad sobą.
Dzień dobry,
Najlepiej jak - o swoich wątpliwościach, pytaniach - porozmawia Pan zarówno ze swoim lekarzem prowadzącym oraz psychologiem, ponieważ to oni znają Pana osobiście i Pana historię leczenia.
Witam Pana. Po przeczytaniu tego co Pan napisał pierwszą kwestią na którą chciałbym zwrócić uwagę to diagnoza. Napisał Pan, że jeden lekarz rozpoznał depresję a drugi uważa, że Pana objawy biorą się "od brzucha". Kluczową kwestią jest jednak czy diagnozę stawiał lekarz specjalista psychiatra. Inną ważną kwestią jest wykluczenie źródeł somatycznych Pana objawów. Dopiero wtedy można szukać przyczyn po stronie psychologicznej. Do tego służą badania na które może Pan być skierowany przez lekarza. Takie diagnozowanie nie jest łatwe ponieważ nasze ciało i psychika są bardzo ze sobą powiązane. W procesie diagnostycznym powinien być (przy Pana pomocy) przeprowadzony dokładny wywiad. Czasami za takimi utrzymującymi się, nasilającymi bólami w różnych okolicach stoją konkretne wydarzenia, które mają charakter traumatyczny. To co piszę to oczywiście hipoteza, którą należałoby sprawdzić. Na bóle różnego rodzaju cierpi bardzo wiele osób (nazywa się to Fibromialgia), które doświadczyły traumy i typowe leczenie objawowe nie daje poprawy. Tak więc kluczową kwestią jest diagnoza. Pomocny w przeprowadzeniu wywiadu może być wspomniany przez Pana psycholog. Gdyby się okazało, że cierpi Pan na objawy potraumatyczne wówczas będzie potrzebny specjalista od leczenia traumy. Pozdrawiam Pana
Witam Pana
Bardzo ważne jest, żeby Pana problem został prawidłowo zdiagnozowany.
Na czym polega kontaktowanie się z psychologiem?
Zachęcam Pana do włączenia psychoterapii w proces leczenia.
Pozdrawiam serdecznie
Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy to może być depresja oporna na leczenie? – odpowiada Mgr Joanna Szlasa
- Jak wykryć depresję? – odpowiada Mgr Agnieszka Bartczak
- Obniżony poziom serotoniny a depresja – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Brak motywacji do działania a depresja – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Podejrzenie depresji a pierwsza wizyta u psychiatry lub psychologa – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Czy to depresja, czy jednak nerwica? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Czy ból głowy i trzęsienie rąk jest objawem nerwicy lub depresji? – odpowiada Mgr Aleksandra Korotko
- Osłabienie i strach po przebudzeniu a depresja – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Czy można wmówić sobie depresję? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- W jaki sposób skutecznie zmagać się z depresją? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz