Czy można wmówić sobie depresję?

Kilka dni temu została mi zdiagnozowana depresja. Wcześniej zastanawiałam się, czy ją mam, ale od kiedy dostałam papierek, dręczy mnie poczucie winy za każdym razem, kiedy czuję się lepiej. Mam wrażenie, że przesadzam, wszystko sobie wmówiłam i jestem po prostu leniwa. Miewam też myśli samobójcze i z nimi jest bardzo podobnie. Jak tylko się pojawiają czuje się okropnie źle, bo czuję, że ja sobie wszystko uroiłam. Czy jest możliwe wmówienie sobie myśli samobójczych/depresji/braku sił?

Witam, dostała Pani informację że choruje na depresję. Depresja jest poważną chorobą której nie może sobie Pani wmówić. Nie jest ani wymysłem, ani usprawiedliwieniem lenistwa. Proszę skorzystać z pomocy psychologicznej, psychoterapii aby porozmawiać o Pani odczuciach. Otrzyma Pani potrzebne w tej chwili wsparcie.
Pozdrawiam
Dorota Nowacka

Dzień dobry,
Teoretycznie można sobie wmówić depresję i brak sił, ale jeśli dana osoba ma myśli samobójcze i depresję zdiagnozuje specjalista to jest wówczas małe prawdopodobieństwo by tej choroby nie było. Jeśli spotyka się Pani regularnie z psychologiem/psychologiem psychoterapeutą/psychiatrą to warto omówić z tą osobą swoje wątpliwości. Diagnoza danej jednostki chorobowej ma swoje zalety oraz wady m.in. minusem jest to, że pacjent zaczyna siebie wówczas spostrzegać przez pryzmat otrzymanej diagnozy. W rzeczywistości konkretna jednostka chorobowa to nadanie nazwy zespołowi objawów, które nazwane lub nie i tak są obecne u danej osoby. Przed diagnozą depresji cierpiała już Pani z powodu objawów i wątpię w to by je sobie Pani wmówiła. Objawy często pojawiają się samoistnie i nie mamy nad nimi większej kontroli chociaż bardzo chcemy aby ich nie było. Nie powinna Pani obwiniać siebie za poprawę, gdyż otrzymała Pani diagnozę depresji właśnie po to aby z niej wyjść. Każdy ma prawo zachorować i nikt nie powinien siebie obwiniać w takiej sytuacji tym bardziej, że często objawy są od nas niezależne. Mam nadzieję, że trochę Panią uspokoiłam i że popatrzy Pani na ten problem trochę w innym świetle.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/