Wskazania do ustalenia diety przy Hashimoto

Witam. Mam na imię Ania i mam 22 lata. Dowiedziałam się na początku lipca, że mam wysoką niedoczynność tarczycy. Dokładnie moje TSH wynosiło 30,140. Byłam u lekarza, dostałam leki. Ponowne spotkanie z lekarzem miałam 5 grudnia tego roku. TSH spadło mi do 3,940. Jednak Pani doktor stwierdziła, po dokładniejszych wynikach badań, że mam chorobę HASHIMOTO. Moim pytaniem jest czy powinnam skierować się do dietetyka w celu ustalenia diety w tej chorobę? Chcę aby moja waga pozostała taka jak dotychczas

Witam, wizyta u dietetyka może pomóc a na pewno nie zaszkodzi :) Przy niedoczynności tarczycy (którą wywołuje Hashimoto) ważne jest uwzględnienie w posiłkach produktów będących bogatym źródłem jodu, żelaza, selenu czy cynku. Należy zwiększyć także podaż błonnika, unikać produktów wysokotłuszczowych, wzbogacić dietę w kwasy omega-3. Ważne aby sięgać rzadziej po słodycze i produkty cukiernicze a biały chleb, biały ryż i makaron zamienić na produkty pełnoziarniste ( ciemny chleb, brązowy ryż i makaron). Myślę, że warto skontaktować się ze specjalistą, który ustali Pani zapotrzebowanie kaloryczne oraz na składniki pokarmowe, które najbardziej są teraz Pani potrzebne.
Pozdrawiam
Justyna Siwek, dietetyk

Jak najbardziej wizyta u dietetyka jest wskazana. Dieta w Hashimoto ma na celu nie tylko utrzymanie masy ciała (lub jej obniżenie), ale przede wszystkim wyciszenie stanów zapalnych. Dieta powinna być dobrana indywidualnie (a na pewno nie może opierać się tylko na liczeniu kalorii!). Bardzo ważne jest dostarczenie organizmowi składników, które mają działanie przeciwzapalne, jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega - 3 oraz antyoksydanty (polifenole, witaminy, a także składniki mineralne, takie jak selen). Z pewnością należy wyeliminować soję (również jako składnik produktów spożywczych - trzeba czytać etykiety!) i inne strączkowe, a kapustne spożywać tylko po przetworzeniu (gotowaniu, duszeniu etc.). Czasami warto jest wprowadzić dietę bezglutenową lub bezmleczną - ale taka decyzja powinna być skonsultowana ze specjalistą.

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia

Przy Hashimoto odpowiednia dieta jest niezwykle istotna! Może nie jest łatwa, ale za to możliwa do zrealizowania. Wystarczy wyeliminować laktozę, gluten oraz warzywa psiankowate, a efekt będzie zdumiewający. W razie pytań zachęcam do kontaktu.

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl
www.odzywiajsiezdrowo.pl