Wybór metody usuwania cysty

Witam, chcialabym sie dowiedziec co doktorzy polecaja na sposob usuniecia cysty 4 cm w momencie,gdy chcialabym uniknac hormonow (przepraszam za pisownie,ale nie mam polskich znakow)? Dziekuje i pozdrawiam

Witam. Nie napisała Pani o jaką cystę chodzi. Jeśli chodzi o dziedzinę ginekologii - to nie mam doświadczeń. Jeśli chodziło by o cystę sakralną, to są różne sposoby i zależnie od doświadczeń operatora na otwarto lub z zamknięciem, co jednak grozi ropieniem i dlatego preferuję pozostawienie do gojenia na otwarto.