Wydalanie żółtego tłuszczu po zjedzeniu sera

Witam. Zauważyłam ,że co miesiąc wydalam żółty wielkości fasoli tłuszcz, stolec jest normalnej wielkości i kształcie nie ma tłuszczu w wodzie. Nadmienię ,ze biorę glucophage ze względu na insulinoopornosć . Zauważyłam ,ze ten tłuszcz występuje po zjedzeniu sera. Jaki może być tego powód?. Czy to może świadczyć o chorej trzustce?

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Pani dolegliwości prawdopodobnie są związane z przyjmowanym przez Panią lekiem. Preparaty metforminy (w Pani przypadku Glucophage) mogą dawać działania niepożądane pod postacią zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego i zmian charakteru stolca. Zalecam konsultację u lekarza rodzinnego. Proszę również unikać pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczów (m.in. tłustego mięsa, sera żółtego o wysokiej zawartości tłuszczu, słodyczy), które są ciężkostrawne i sprzyjają występowaniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych.