Czy mleko poprzez zawartą w nim laktozę może przeszkadzać w odchudzaniu?

Witam, od jakiegoś czasu żyję w przekonaniu, że mleko jest produktem oczywiście bardzo zdrowym, ale zawarta w nim laktoza sprzyja odkładaniu tłuszczu w organizmie. Przekonanie to jest spowodowane informacjami o wątpliwej wiarygodności, dlatego chcę w końcu uzyskać weryfikacje na ten temat, a jak się okazało, nie jest to łatwe, bo w internecie znajduje sprzeczne opinie. Więc moje pytanie brzmi - czy mleko poprzez zawartą w nim laktozę faktycznie może przeszkadzać w odchudzaniu? A co z produktami mlecznymi? Przy okazji zadam podobne pytanie dotyczące serów żółtych, które bardzo lubię, ale staram się ograniczać, bo (znowu) żyję w przekonaniu, że są tuczące. Czy to prawda? Ostatnio natrafiłem na informację, że „może się tak wydawać, ale ze względu na występowanie kwasu linolowego, mogą pomagać w odchudzaniu”. Czy mógłbym uzyskać informację również na ten temat?
KOBIETA ponad rok temu

Czy dieta cud istnieje?

Wiele osób, które chciałyby schudnąć, liczą, że w końcu trafią na cudowną dietę. Chcą zrzucić zbędne kilogramy bez zbędnego wysiłku. Czy to możliwe? Obejrzyj film i sprawdź.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa
67 poziom zaufania

Spożywanie mleka budzi wiele kontrowersji. Jednak dietetycy są zgodni, że niskotłuszczowe produkty mleczne (0-0,5 proc. tłuszczu) są niezbędne w zdrowej diecie i sprzyjają odchudzaniu. Laktoza jest cukrem mlecznym, przykładowo 100 ml mleka 0,5 proc. tłuszczu zawiera 4,9 g laktozy. Niestety badania głównie rozpatrują zależność między zawartością tłuszczu w mleku, a wzrostem masy ciała.
Istnieje wiele badań na temat właściwości prozdrowotnych mleka. Większość z nich dowodzą, że spożywanie niskotłuszczowych produktów mlecznych w okresie menopauzy zmniejsza podatność na rozwój raka piersi. Spożywanie mleka także zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego (sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi, obniża stężenie LDL-cholesterolu i m.in. pomaga w odchudzaniu, gdyż otyłość jest jednym z powodów wystąpienia zespołu metabolicznego).
Odtłuszczone produkty mleczne (jogurty, sery twarogowe, kefiry, maślanki) są również polecane w zdrowej diecie. Natomiast nie polecane są sery żółte, ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. 100 g sera żółtego to ok. 23 g tłuszczu. Minimalna jest zawartość kwas linolowego, należącego do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych n-6. Kwasu tego należy szukać w produktach roślinnych, a nie zwierzęcych, gdzie występuje w śladowych ilościach.
Polecam zapoznanie się z badaniami DASH diet oraz z raportem NHANES III.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty