Spożywanie sera podczas karmienia piersią

Witam chcialabym sie zapytac czy ser kupowany na wage to prawdziwy ser a nie seropodobny ile moge pozwolic sobie na zjedzenie sera w ciagu dnia karmie piersia corka ma juz skonczone 8 miesiecy dlaczego ser jest zolty skoro powstaje tylko z mleka soli i podpuszczki

Dzień dobry, aby stwierdzić czy produkt jest serem czy wyrobem seropodobnym, należy przeczytać skład. Nawet w opcji na wagę, sklep ma obowiązek przedstawienia opakowania zbiorczego i etykiety ze składem. Ser zółty oczywiście może być spożywany przez matkę karmiącą, jednak w proporcji nie większej niż 6% całkowitej masy tłuszczów. Pozdrawiam Sylwia Beyer-Wygońska.

Witam. Przede wszystkim zachęcam do czytania etykiety produktu. Nawet jeśli ser jest na wagę, jeśli poprosimy, sprzedawca powinien nam udostępnić listę składników z etykiety opakowania zbiorczego. A lista powinna być jak najkrótsza. Dobry ser powinien mieć w składzie tylko: mleko, podpuszczkę, sól i kultury bakterii. Prawdziwy ser nie powinien zawierać żadnych sztucznie dodanych składników takich jak: konserwanty (np.azotan potasu), mleko w proszku, tłuszcz roślinny, skrobia, lecytyna sojowa. Generalnie lepiej kupować sery na wagę, niż gotowe opakowane w plasterkach, gdyż te zwykle zawierają więcej konserwantów. Ale nie jest to regułą. Oprócz tego dobry ser żółty nie powinien się kruszyć, a pokrojony w plastry – sklejać. Cena niestety też gra dużą rolę. Dobry ser żółty musi kosztować przynajmniej ok. 25-30 zł/kg. Jeśli chodzi o kolor sera, może on się różnić w lazeżności od gatunku. Niestety bardzo ciężko dostać ser żółty o naturalnej barwie. Jaskrawożółte zabarwienie świadczy o dodatku barwników. Jednakże najczęściej dodawane barwniki: β-karoten (E160a) i annato (E160b) są pochodzenia naturalnego.
Podczas karmienia piersią powina Pani spożywać 3 porcje nabiału dziennie. Zalecałabym 1-2 plasterki sera żółtego dziennie i oprócz tego inne rodzaje nabiału: chudy twaróg, jogurty, kefir, maślanka.
Pozdrawiam

1. To bez znaczenia czy ser kupujemy na wagę czy w opakowaniu. Najważniejszy jest skład. Nawet jeśli kupujemy ser na wagę i nie ma na nim składu, sprzedawca jest zobowiązany do pokazania go nam.

Ser "prawdziwy" zawiera w swoim składzie:
- mleko
- sól
- podpuszczkę
- bakterie kwasu mlekowego
- ew. beta-karoten lub chlorek wapnia

Natomiast produkt seropodobny będzie zawierał również:
- konserwanty
- barwniki
- aromaty
- mleko w proszku
- tłuszcze roślinne
- lecytynę sojową
- skrobię pszenną

2. Żółty ser jest dosyć kaloryczny więc zalecałbym go jeść 1-2 w tygodniu.

Jeśli chodzi o karmienie, to należy obserwować reakcje dziecka na jedzone przez Panią pokarmy. Czy dziecko reaguje np. wysypką lub biegunką.

3. Kolor sera zależy od pokarmu, który jedzą krowy dające mleko. Jeśli spożywają one dużo trawy i roślin rosnących na łąkach, wówczas ser jest bardziej żółty. Krowy karmione suchymi paszami i spędzające większość czasu w zamknięciu będą miały bledszy tłuszcz mleczny. Dlatego właśnie producenci dodają barwniki - aby zamaskować blady tłuszcz mleczny.

Pozdrawiam,
Emilia Kołodziejska
www.dietcoaching.pl

Witam, Ser na wagę może być różnej jakości, zarówno tej bardzo dobrej, jak i takiej po którą nie powinniśmy sięgać. Ważne aby poprosiła Pani o skład tego sera. Sprzedawca ma obowiązek ujawnić skład na życzenie klienta. Dobry ser zazwyczaj kosztuje ok 24-30 zł/kg. 1-2 plastry dziennie to ilość po którą może Pani spokojnie sięgać. Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Brzuskiewicz
www.psychodietetyk.org