Masło, naleśniki z mąki pełnoziarnistej i ser żółty na diecie redukcyjnej

Jak rozpoznać dobre masło naturalne? Czy wypieki z mąki pełnoziarnistej np. naleśniki dozwolone są na diecie redukcyjnej? Jak rozpoznać niskotłuszczowy ser zolty i czy jest dozwolony na diecie redukcyjnej?

Witam serdecznie!
Masło jest to produkt spożywczy, który powinien zawierać min 82% tłuszczu. Nie należy kupować masła o mniejszej zawartości procentowej ponieważ już wtedy nie jest to masło tylko mieszanka tłuszczowa. Przy diecie redukcyjnej zalecam całkowite wykluczenie masła i zastąpienie go oliwą z oliwek lub olejem rzepakowym lub chudym serkiem homogenizowanym.
Ser żółty też należy wykluczyć i zastąpić go twarogiem odtłuszczonym, mąkę podobnie należy zredukować w jadłospisie.
Pozdrawiam,
Patrycja Kłósek
dietetyk kliniczny

Witam. Prawdziwe masło to produkt, który zawiera min.82% tłuszczu. Ser żółty może być stosowany również w diecie redukcyjnej, ponieważ jest dobrym żródłem np.wit. D, ale z uwagi na koloryczność nie powinno być go dużo, np20g na kanapki na kolację i też nie codziennie. Należy unikać produktów typu:wyrób seropodobny, blok serowy, ser typu Gouda (powinno być po prostu ser Gouda). Produkty odtłuszczone często pozbawione są wit.D, dlatego lepiej wybrać ser pełnotłusty, ale zdecydowanie mniejszą ilość. Jeśli chodzi o naleśniki to należy zwrócić uwagę na ich skałd; mąka pełnoziarnista jest owszem zdrowsza, ale jeśli taki naleśnik usmażymy na dużej ilości tłuszczu to będzie to już produkt wysokokaloryczny, tłusty i ciężkostrawny, nawet dodatek pełnoziarnistej mąki go nie obroni...

Najlepiej jak masło i ser żółty wyrzucisz z diety. Z nabiału jedz jedynie biały ser chudy, ewentualnie jogurt naturalny, maślanka, kefir naturalne. Co do naleśników to lepiej zrób sobie omleta z płatków owsianych (3-5 łyżek) i samych białek jaj (4-5), dorzuć sobie trochę rodzynek, orzechów, żeby nadać smak. I masz pełnowartościowe śniadanie. Jeśli chodzi o tłuszcze to używaj oliwy z oliwek, oleju rzepakowego, oleju z pestek winogron. Powodzenie

Dobre masło - najlepiej poznać po jego składzie -minimum 82% tłuszczu, zapachu i smaku. Warto inwestować w znane firmy.
Mąka pełnoziarnista jest polecana na diecie redukcyjnej także do wypieków naleśników - wszystko zależy czy naleśników zjemy 2 czy 6 :)
A o tym decydują konkretnie dopasowane obliczenia i bilans poszczególnych składników diety.
Sery odtłuszczone na diecie - tak, są możliwe do zastosowania. Smakują jednak inaczej niż klasyczny ser. Jestem zwolennikiem używania na diecie produktów pełnowartościowych. Ser żółty jest źródłem WAPNIA. Żadem biały ser ani mleko nie są w stanie zstąpić dawki wapnia jaką nam daje 1 plasterek sera żółtego. Zatem w ograniczonej ilości można go stosować.