Witam serdecznie!
Jajka to źródło pełnowartościowego, niezbędnego dla organizmu białka. Oprócz tego cynku, który wpływa korzystnie na m.in. naprawę tkanek, wit. E, która jest przeciwutleniaczem (zwalcza szkodliwe wolne rodniki, wpływające na starzenie organizmu i spadek jego funkcji). Jaja są również źródłem innych niezbędnych człowiekowi witamin i składników mineralnych: wit. A, B3, B6 oraz żelaza. Zamiast całkowicie wykluczyć tak cenne źródło pożywienia, warto zadbać o jego odpowiednie przygotowanie. Jajecznica smażona na tłuszczach zwierzęcych (np. smalcu, maśle) z dodatkiem boczku, będzie mieć większą kaloryczność i nie jest zalecana zwłaszcza na diecie redukcyjnej. Jeśli zmodyfikujemy sposób przygotowania jajecznicy możemy zyskać smaczny, zdrowy i niskokaloryczny posiłek. Proponuje jajecznice na parze, wówczas pozbędziemy się dodatkowych kalorii ukrytych w dodawanych tłuszczach. W ramach urozmaicenia do jajecznicy można dodać warzywa np. szczypior, pomidora oraz ulubione zioła. Kolejne pytanie dotyczyło węglowodanów złożonych. Ich dobrym źródłem są produkty pełnoziarniste, niskoprzetworzone tj. pieczywo razowe, pieczywo z ziarnami, kasza gryczana, ryż brązowy, makaron razowy. Przy zakupie pieczywa proszę uważać na karmelizowane pieczywo pszenne, które składa się z węglowodanów prostych, a tylko w wyglądzie przypomina pieczywo pełnoziarniste. Pieczywo z mąki razowej powinno być cięższe niż z mąki pszennej. Ziarna np.sezamu, słonecznika powinny znajdować się w całym pieczywie. Czesto spotykamy pieczywo jedynie posypane ziarnami, ktorych brak po rozkrojeniu chleba czy bułki. Pozdrawiam Dietetyk Patrycja Sankowska
Bułka grahamka jest stosowana w diecie redukcyjnej, tylko musi być odpowiednia ilość gramów, żeby nie przekroczyć ustalonych kalorii
Jajecznica nie jest zakazana na diecie redukcyjnej, ponieważ jajka zawierają bogactwo wartości odżywczych. Wszystko jednak zależy od zastosowanej kaloryczności diety. Np. przy diecie 1200 kcal trudno jest zrobię jajecznicę z 2 jajek smażoną na maśle, aby nie przekroczyć zalecanej kaloryczności śniadania. Ale dla Pana na diecie 1500 kcal nie powinno to już stanowić problemu.
Dietetycy od czasu do czasu wkomponowują w dietę 1200 kcal jajecznicę, ale jest ona wówczas przygotowywana z jednego jajka i jednego białka, może być zrobiona na mleku zamiast smażona na tłuszczu, może tez być zrobiona z pomidorem, papryką, cebulą, szczypiorkiem (aby zwiększyć jej objętość) i do tego inne warzywa (sałata, kiełki, itp).
Jeśli chodzi o bułki grahamki, to zawierają one węglowodany złożone, jednak zawierają jednocześnie dużo więcej tłuszczu niż np. kromka grahama o tej samej masie co bułka.
Witam. Wszystko jest dla ludzi, jeśli ktoś lubi jajecznicę to może ją jeść również na diecie redukcyjnej, natomiast powinno to być maksymalnie 1 szt. 1-2 razy w tygodniu z odpowiednią ilością tłuszczu do smażenia. Jajka zawierają łatwo strawne białko i są źródłem wit. D (żółtko), jest to produkt, który syci. Dodatek pełnoziarnistego pieczywa, np. bułki grahamki czy wieloziarnistej z pomidorem czy ogórkiem może stanowić prawidłowo skomponowane śniadanie lub kolację. Przy diecie redukującej należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość takiego pieczywa. Jest to żródło błonnika, który jest pożądany w diecie odchudzającej.
Jajecznica i bułki na diecie redukcyjnej są oczywiście możliwe.
Wszystko zależy od bilansu energetycznego i obliczeń poszczególnych składników diety.
Zazwyczaj dieta kojarzy nam się z surową marchewką i wodą...a tak nie powinno być. Redukcja oznacza zmniejszenie kaloryczności poszczególnych posiłków. Jeśli Pacjent jadał dotychczas jajecznicę z 7 jaj...to redukując ich ilość do 2 - będzie chudł :)
Nie tylko kalorie są ważne w diecie, także jakość i skład produktów.
Tak, bułka grahamka to węglowodany złożone, podobnie jak pełnoziarnisty chleb, graham czy orkiszowy. Bułka pszenna zawiera prawie o połowę mniej węglowodanów złożonych niż grahamka. Nie każda bułka z ziarnami jest godna polecenia. Niektóre są tylko posypane ziarnami by udawać "zdrowe" pełnoziarniste.
Witam, wszystko jest dozwolone, ale oczywiście ilości zalezą od indywidualnie obliczonej energetyczności diety, która powinna być stosowana ;) Zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl. Serdecznie pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy grahamka bułka to dobre złożone węglowodany? – odpowiada mgr Agnieszka Płóciniak
- Zamiennik chleba na diecie redukcyjnej – odpowiada Mgr Justyna Siwiela
- Pieczywo chrupkie na diecie redukcyjnej – odpowiada Mgr Maria Ochmańska
- Jak schudnąć bez rezygnacji z pieczywa? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Czy na diecie redukcyjnej można jeść na kolację pieczywo? – odpowiada Mgr Maria Ochmańska
- Chleb razowy na kolację przy diecie redukcyjnej – odpowiada Mgr Paulina Szczechowicz
- Węglowodany na diecie redukcyjnej – odpowiada Magdalena Rapacka
- Dieta redukcyjna a spożywanie pieczywa – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Węglowodany w diecie redukcyjnej – odpowiada Mgr Estera Durbacz
- Zasadność rezygnowania z białego pieczywa w diecie – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)