Wynik badania beta-hCG a prawdopodobieństwo ciąży

Witam! 4 kwietnia miałam ostatnią miesiączkę, do tej pory nie dostałam i zrobiłam test ciążowy. Wynik wyszedł pozytywny, tylko że ta jedna kreska była jaśniejsza, więc poszłam do ginekologa. Ginekolog zrobiła mi USG i jeszcze nic nie było widać i kazała mi zrobić badanie beta-hCG, więc zrobiłam i wyszedł wynik 73,23 mlU/ml. Jeszcze mój cykl trwa 31 dni. Pani doktor powiedziała mi, że to może dłużej trwać wszystko. Czy ja jestem w ciąży? Proszę o pomoc.

Witam Panią serdecznie! Wynik badania beta-hCG wskazuje z dużym prawdopodobieństwem, że jest Pani w ciąży. W przypadkach, w których stężenie beta-hCG wynosi > 25 mIU/ml wynik testu ciążowego uznajemy za dodatni. Podwyższone miano beta-hCG pojawia się również jako marker niektórych stanów zapalnych i chorób nowotworowych dróg rodnych. Pęcherzyk ciążowy może być jeszcze niewidoczny w jamie macicy, zazwyczaj uwidacznia się on bowiem przy stężeniu beta-hCG równym 1000-1500 mIU/ml. W prawidłowo rozwijającej się ciąży stężenie hormonu podwaja się co drugi dzień, tak więc za około 8-10 dni powinno być możliwe uwidocznienie pęcherzyka ciążowego w USG dopochwowym. Dopiero to badanie umożliwi 100% potwierdzenie ciąży. Powinna Pani pozostawać pod stałą opieką ginekologa. Jeżeli potwierdzi się, że jest Pani w ciąży proszę również pamiętać o regularnym przyjmowaniu witamin i minerałów dla kobiet ciężarnych ze szczególnym uwzględnieniem kwasu foliowego.