Wynik badania pola widzenia a jaskra

WitamW jednym oku mam ciśnienie 20, w drugim 21. Dzisiaj miałam badanie pola widzenia . OP -VFI 73%, MD -9,61 dB P<0,5%, PSD 12,79 dB P<0,5%OL -VFI 99%, MD -1,66 dB,PSD 2,26 dB.Czy to jaskra i jaka ?Jestem przerażona, bo praktycznie 1/4 oka prawego mam wykropkowaną na czarno.

Wynik pola widzenia z OP świadczy o dużym uszkodzeniu pola widzenia,natomiast ważne jest czy Pani robiła już wcześniej takie badanie, jeśli tak to ile razy. Po szóstym badaniu możemy wiarygodnie ocenić progresję jaskry,nie wcześniej.Jeżeli chodzi o Tp to należy je obniżyć do poziomu poniżej 16 mmHg, szczególnie w OP,tym gorszym. Ważne jest też unormowanie RR i cholesterolu,pamiętamy że jaskra to też choroba krążenia,nie tylko neuropatia. Dobrze też wykluczyć boreliozę,jeśli było ugryzienie przez kleszcza/nie wiem?/.Pozdrawiam