Wynik badania RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

Zniesienie fizjologicznej lordozy kręgosłupa L. Zwężenie przestrzeni międzytrzonowej L5/SI, z podchrzęstną sklerotyzacją blaszek granicznych tych kręgów. Zwraca uwagę dość znaczne poszerzenie pętli jelitowych w zakresie śródbrzusza środkowego i podbrzusza lewego. Bardzo bym prosiła o jaśniejsze wytłumaczenie wyniku badań i dalsze możliwe leczenie. Z góry dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Przytoczony przez Panią opis badania RTG odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa wskazuje na występowanie zmian zwyrodnieniowych. Nie podała Pani żadnych informacji dotyczących występujących u Pani j chorób oraz z jakiego powodu było wykonywane to badanie – czy występują u Pani dolegliwości bólowe o charakterze korzeniowym (tzw. rwa kulszowa). Przy tego typu objawach bardzo ważna jest rehabilitacja, czasem (przy bardzo nasilonych objawach, zwykle w przypadku występowania niedowładu kończyn dolnych) należy rozważyć interwencję neurochirurgiczną. Doraźnie stosuje się leczenie przeciwbólowe i rozluźniające mięśnie. Badanie RTG nie jest jednak badaniem, które dokładnie pokazuje zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie, czasem zachodzi potrzeba uzupełnienia diagnostyki o badanie rezonansu magnetycznego. Poszerzenie pętli jelitowych wymaga konsultacji u chirurga.