Wynik biopsji tarczycy u 33-latki a konieczność operacji

Proszę o interpretacje wyników biopsji tarczycy. Rozpoznanie kliniczne: Nod lob sin gland thyreoid Lokalizacja: BACC guzka o wym.14x13mm lewego płata tarczycy Wynik badania mikroskopowego: Obecne w rozmazie z aspiratu treści koloidowo-krwistej,grupy typowych tyreocytow,przemawiają za zmiana o charakterze łagodnym typu:adenomatoid nodule.(kat.II wg BSRTC) Czy potrzebna jest operacja?

Dzień dobry,

Zmiana ma charakter łagodny, a więc w chwili obecnej nie wymaga bezwzględnego leczenia operacyjnego. Ostateczna decyzja oczywiście zależy od Pani. Zawsze trzeba wspólnie z lekarzem rozważyć "za i przeciw". Na pewno powinna być Pani pod stałą opieką endokrynologa i raz na około 6 mies. wykonywać kontrolne usg. W przypadku wzrostu zmiany sugerowałbym jej usunięcie, natomiast jeśli zmiana będzie miała cały czas ten sam charakter, to może Pani spać spokojnie, Często zmiany tego typu do końca życia nie ulegają metaplazji nowotworowej, ale wiadomo należy zachować wzmożoną czujność. Na pewno trzeba również sprawdzić czynność hormonalną tarczycy. Podsumowując, proszę znaleźć sobie dobrego lekarza, który zaleci badania kontrolne (na początku trochę częściej, a potem coraz rzadziej), a w razie potrzeby zasugeruje co robić dalej.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz