Wynik cholesterolu a pojawiające się skurcze w nodze

Rok temu mój wynik cholesterolu wynosił 212mg/dl, lekarz określił go jako książkowy, nic nie zapisał. Teraz miewam nieraz bardzo ostre skurcze w nodze, przeważnie nad ranem, a w dzień takie jakieś jakby mrowienie w nogach, obecny wynik magnezu 2,33, reszta chemii w normie, potas tuż przy dolnej granicy. Czy powinien mnie niepokoić ubiegłoroczny wynik cholesterolu, czy może on mieć wpływ na te skurcze?

Witam! Nie napisała Pani o jaki cholesterol chodzi - domyślam się, że o całkowity. Był on podwyższony - górna granica jego stężenia wynosi 200 mg/dl - jednak dla oceny ryzyka sercowo-naczyniowego ważniejsze jest stężenie cholesterolu LDL - od tego zależy decyzja o włączeniu leczenia. Podstawa zawsze jest postępowanie niefarmakologiczne - zmiana diety - redukcja kwasów tłuszczowych nasyconych (występują gł. w tłuszczach zwierzęcych) oraz stylu życia - regularna aktywność fizyczna. Nie podała Pani jednostek Mg - mmol/l czy mg/dl - domyślam się (po raz kolejny), iż w tych drugich - jeśli tak - stężenie jest prawidłowe. Skurcze i mrowienia nie mają bezpośredniego związku z hipercholesterolemią - mogą wynikać natomiast z zaburzeń krążenia zarówno żylnego, jak i tętniczego, zaburzeń elektrolitowych - np. niskiego stężenia potasu czy wapnia, zmian w kręgosłupie powodujących ucisk na korzenie nerwowe, etc. To tylko niektóre mozliwe przyczyny. Tę właściwą - czasem współistnienie kilku - powinien zdiagnozować lekarz rodzinny - na podstawie wywiadu, badania fizykalnego i ew. badań dodatkowych. Zatem doradzam wizytę. Pozdrawiam