Wynik przeciwciała przeciwko T.gondii i toksoplazmozy

Witam! Planuję ciążę (spóźni mi się okres, więc nie wiem czy jestem czy nie). Wczoraj odebrałam wynik i wyszedł Toksoplazmoza LgG >650,0 iU/mL, Toksoplazmoza LgM dodatnie TOXO lgM 5,98 COI, Różyczka lgG 311,3 lU/l. Lekarz na dalsze badanie odesłał mnie do poradni chorób zakaźnych. Rano pobierałam krew beta hcg by wiedzieć czy jestem w ciąży czy nie, popołudniu dopiero odbiorę wynik. Jaki on powinien być? Wczoraj wieczorem zrobiła test ciążowy (na szczęście negatywny). Proszę o pomoc, strasznie się denerwuję.

Witam! Dodatni wynik przeciwciała przeciwko T.gondii w obu klasach może sugerować świeże zarażenie tym pasożytem. Stwarza to ryzyko przeniesienia zakażenia na rozwijający się zarodek, a co za tym idzie ryzyko powstania wad wrodzonych, a nawet obumarcia zarodka. Dlatego bardzo dobrze się stało, że została Pani skierowana do Poradni Chorób Zakaźnych w kierunku dalszej diagnostyki. Obecność przeciwciał w klasie IgG przeciwko wirusowi różyczki świadczy o przechorowaniu lub uodpornieniu przeciwko temu wirusowi, a więc jest to dobry wynik. W obecnej sytuacji lepiej byłoby oczywiście gdyby ciąża została wykluczona, a okres ostrego zakażenia T.gondii minął. Infekcja T.gondii finalnie wiąże się z przejściem pasożytów do formy przetrwalnikowej, która nie stanowi już zagrożenia dla nosiciela ani ciąży. Dlatego w przypadku braku ciąży lepiej byłoby przesunąć starania o dziecko o kilka miesięcy, do czasu gdy będzie to bezpieczne z punktu widzenia toxoplazmozy. Test ciążowy z moczu był wykonany po terminie spodziewanej miesiączki, a więc prawdopodobnie wynik był wiarygodny. Jednakże warto wykluczyć prawdopodobieństwo ciąży całkowicie. W przypadku wyniku dodatniego należy jak najszybciej wdrożyć leczenie aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia zarodka. W przypadku wykluczenia ciąży nie ma powodów do niepokoju, gdyż infekcja dla człowieka ze sprawnym układem odpornościowym bywa często bezobjawowa, aczkolwiek proponuję pozostać pod opieką lekarza chorób zakaźnych. Pozdrawiam serdecznie!