Wyniki badania krwi i niski poziom limfocytów

Proszę o informację odnośnie wyników krwi , a szczególnie chodzi o poziom limfocytów, który odbiega od normy. Pozostałe parametry są w normie. Podaję wynik : 14,8% , 0,8 mm. laboratorium podaje, że jest to poniżej normy. Jestem trochę zmartwiona, bo przeczytałam, iż niski poziom może być przyczyną groźnych chorób. Ostatnio brałam dużo leków przeciwbólowych typu; olfen, diclac w związku z choroba kręgosłupa, Czy jest możliwe aby mogły one podziałać na wynik krwi. Dziękuję. Edyta.

Witam! Zmiany w obrazie krwi jak najbardziej mogą być spowodowane niepożądanym działaniem leków przeciwbólowych. Izolowane obniżenie poziomu limfocytów (przy prawidłowej liczbie białych krwinek, braku niedokrwistości i małopłytkowości) nie budzi podejrzenia groźnych chorób. Może wiązać się również z przebytą w ostatnim czasie infekcją. Nie mniej jednak zdecydowanie zalecam zmniejszenie ilości przyjmowanych leków przeciwbólowych i kontrole morfologii krwi za kilka tygodni.