Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 7 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wyniki cytologii i wirus HPV

witam, dzis dostałam wyniki cytologii wynik lsil i cin 1, cechy infekcji HPV.. jak mam to rozumieć? czy na pewno jestem zakazona wirusem HPV?? czy te zmiany zawsze lacza sie z zakazeniem tym wirusem?? czy mogę wspolzyc ze swoim partnerem?? jakie zagrozenia wiaza sie ze wspolzyciem dla mnie i dla niego?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Czy HTZ jest bezpieczna?

HTZ to hormonalna terapia zastępcza. Stosowana jest np. przy leczeniu menopauzy. Obejrzyj film i dowiedz się, czy HTZ jest bezpieczne. O terapii mówi prof. dr hab. Romuald Dębski.

W przypadku rozpoznania CIN1 u kobiet, u których w badaniu cytologicznym uzyskano wynik LSIL zaleca się następujący algorytm postępowania wykonywanie test HR DNA HPV co 12 miesięcy, lub powtarzanie cytologii, co 6 miesięcy. Uzyskanie dodatniego wyniku testu DNA (oceniajacego obecność wyskokoonkogennego wirusa HPV) lub nieprawidłowego wyniku w cytologii powinno zadecydować o wykonaniu kolposkopii (oglądanie szyjki macicy pod mikroskopem). Jeśli wynik testu był negatywny lub dwa ko- lejne wyniki badania cytologicznego były prawidłowe można uznać za nie wymagjuż Pani specjalnego postępowania.
Zmiany o charakterze CIN prawie zawsze powstają na podłożu przewlekłej infekcji HPV. Wynik badania histopatologicznego tego nie rozsądza, ale obraz mikroskopowy wskazuje na taką etiologię. Ostateczną odpowiedź daje test o którym pisałem wyżej.
Może Pani współżyć, nie wiąże się to z żadnym zagrożeniem dla Pani ani dla partnera. Należy pilnować zaleceń o których napisałem powyżej. kz

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy