Wypuklina centralna krążka międzykręgowego

Mam 35 lat, jestem kobietą. Od mniej więcej pół roku czuję silny, nieustający ucisk w okolicy mostka. Jestem osłabiona i ciężko mi się oddycha. Poza tym miewam mrowienia i drętwienia lewej nogi i ręki. Czasami ciężko mi się chodzi przez ból całej nogi. Szukając przyczyny robiłam różne badania: serca, płuc itd. Nic nie wykazywały. W końcu zdecydowałam się na rezonans i coś jest. Trochę mnie ten wynik przeraża więc proszę o wyjaśnienie, bo wizytę u lekarza mam za kilka miesięcy, a nie wiem co robić, na co uważać itd. Czy to coś poważnego, czy grozi mi operacja? Czy to przepuklina? Czy mam jakieś nieodwracalne zmiany? Oto wynik: Badanie wykonano w sekwencjach SE, TSE w czasach:T1-, T2-zależnych, B-FFE3D, STIR w płaszczyźnie strzałkowej i poprzecznej. Na poziomie Th12-L1 centralne uwypuklenie krążka m-k, ze spłyceniem rezerwy płynowej rdzenia. Obniżenie wysokości i sygnału z krążka m-k na tym poziomie. Rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych.

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Opisywana wypuklina centralna krążka międzykręgowego może odpowiadać jedynie za część objawów, mianowicie te dotyczące kończyny dolnej. Sama zmiana zapewne kwalifikuje Panią do leczenia operacyjnego dekompresji kanału kręgowego, progresja przepukliny krążka międzykręgowego może skutkować poważnymi problemami neurologicznymi do niedowładu kończyn dolnych włącznie.
W celu diagnostyki objawów ze strony klatki piersiowej i kończyny górnej warto byłoby wykonać badanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa w odcinku szyjnym i piersiowym.

Proszę zgłosić się z wynikiem do lekarza kierującego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.