Wysokie IgM

Witam. mam 33 lata i jestem w 11 tc. Odebrany wynik badania na toksoplazmozę, wynosi 72,50 IU/mL. Wiem, że norma została przekroczona. Lekarz zlecił dalsze badania IgG i IgM, które jednak mogę wykonać dopiero za 3 tyg. W wywiadzie z lekarzem byłam pytana o ewentualne objawy, których nie stwierdziłam. Jednak po powrocie do domu zaczęłam się zastanawiać, czy nie ma związku fat, iż od prawie 2 mies. nie mogę uporać się z kaszlem i "kluchą" w gardle, inne dolegliwości nie występują, dlatego jakoś sobie z tym radziłam, nie pomyślałam, czy mogłoby to mieć jakiś związek. Proszę o pomoc, czy kaszel ten może mieć związek z faktem, że właśnie przechodzę infekcję. Nadmienię, że mieszkam w bloku i podobne problemy związane z suchym powietrzem i "wysychającą" śluzówką mam często. Czy wysoko dodatnie IgG, które podałam może w konsekwencji odpowiadać ujemnemu IgM, czy przy takiej wartości się to zdarza rzadko? Czy w momencie stwierdzonej świeżej infekcji toxo kobiety w wieku jak mój gorzej przechodzą leczenie, tzn. czy częściej dochodzi do zakażenia płodu? Jeżeli infekcja samego zakażenia nastąpila przed poczęciem lub na samym początku, czy jest możliwe, że "powstało" tyle przeciwciał, żeby ochronić dziecko? Ostatnie pytanie - lekarz nie zlecił mi zbadania awidności IgG, czy mimo to je wykonać, czy poczekać na wyniki IgG i IgM? Wiem, że pytań zadalam dużo, ale wszystko to kołacze się po mojej głowie i nie daję sobie z tym sama rady, im więcej czytam, w tym większą popadam rozpacz. Proszę o pomoc! M.B.
33 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zacznę od tego, że IgG nie są bardzo wysokie. O świeżej infekcji świadczy miano przeciwciał w okolicy 300 IU/ml.  W Pani przypadku najbardziej prawdopodobne jest, że IgG są pozostałością po starej infekcji, a co za tym idzie bardzo możliwe, że IgM będą ujemne.

Jeżeli ma Pani taką możliwość, polecam wykonanie oznaczenia awidności IgG (to istotne badanie, mówiące o tym kiedy mniej więcej powstały te przeciwciała, więc przy wątpliwych wynikach IgG i IgM przeważnie rozstrzyga o tym, czy dziecko jest zagrożone).

Toksoplazmoza w większości przypadków przebiega bezobjawowo. W przebiegu świeżej infekcji przeważnie stwierdza się powiększenie węzłów chłonnych, rzadziej stan podgorączkowy, gorączkę lub osłabienie. Kaszel nie jest objawem choroby (prawdopodobnie wynika z suchego powietrza w Pani otoczeniu lub infekcji wirusowej).

Wiek matki nie wpływa na możliwość przeniesienia infekcji na płód. W przypadku stwierdzenia świeżego zarażenia pasożytem można leczyć Panią, a przy wykryciu infekcji u dziecka, również ono może być poddane terapii jeszcze w ciąży.