Wysokie stężenie glukozy w godzinach popołudniowych

Mam 54 lata, od 20 lat choruję na cukrzycę insulinozależną. Od 1,5 roku jestem użytkownikiem pompy insulinowej. Wyrównanie cukrzycy wg HbA1c było na poziomie 5,8-6,4. W ostatnim okresie występują objawy silnej hiperglikemii w godzinach popołudniowych (250-380 mg), trudne do obniżenia mimo zwiększonej dawki bolusów insuliny podawanej do posiłków. I tak np. średni dotychczasowy bolus standardowy do obiadu wynosił 6-8 jednostek, przedłużony ok. 3 jednostki i zwiększony został o kolejne 10 jednostek. Dobowa dawka insuliny kształtowała się na poziomie 44-50 jednostek, teraz została zwiększona do 65-80 jednostek. Mimo tak drastycznie zwiększonej insuliny w dalszym ciągu występuje hiperglikemia utrzymująca się do godzin nocnych. Co może być przyczyną i jak temu zaradzić?

54 LAT ponad rok temu

Gdzie wstrzykiwać insulinę?

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. To obecnie choroba cywilizacyjna. Wyróżniamy kilka typów tego schorzenia. Sprawdź, czego jeszcze warto dowiedzieć się o cukrzycy.

Szanowny Panie,

przyczyn zwiększonego zapotrzebowania na insulinę może być kilka. Cukrzyca jest chorobą, która postępuje i w związku z tym wymagana jest ciągła intensyfikacja leczenia, również zwiększania dawek insuliny. W niektórych wypadkach choroby towarzyszące, okres stresów, urazy, stany zapalne powodują konieczność modyfikowania dawek. W przypadku pomp mogą to być techniczne problemy z wkłuciami, drenami, mechanizmem pompy. Jeżeli nie zmienia pan miejsca podawania insuliny, rozrost tkanki tłuszczowej może spowodować zaburzenia wchłaniania insuliny i pogorszenie kontroli. Powodów jest mnóstwo, konieczny będzie kontakt z lekarzem prowadzącym. Proszę pamiętać, że nie ma maksymalnej dawki insuliny. Ilość jednostek musi być tak dobrana, żeby był skuteczny efekt leczenia.

0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty