Wzdęcia, zaparcia i powiększony brzuch

Witam, od jakiegos czasu mecza mnie wzdecia i problemy z zaparciami. Przy czym te drugie pojawily sie kiedy rzucilam palenie. Od kilku dni moj brzuch wyglada, jak pilka a wieczorami mam silne bole podbrzusza. Staram sie jesc np blonnik, platki owsiane czy jogurty naturalne ,ale poki co nie przynosi to skutkow. Proszę o rade co może mi pomóc

Szanowna Pani,

w pierwszej kolejnosci gratuluję uwolnienia się od nałogu. Spowolniona perystaltyka a co za tym idzie zaparcia mogą być związane z rzuceniem palenia. Niemniej absolutnie nie jest to oczywiście pretekstem do powrotu do nałogu.
Bóle i wzdęcia mogą być skutkiem zalegania treści pokarmowej i problemów z wydalaniem.
Najważniejsza w tej sytuacji regularna, systematyczna podaż płynów (chłodnych, ciepłe działają zapierajaco) i małych porcji otrąb żytnich (np. 1-2 płaskie łyżeczki 2-3 razy dziennie dodawane do potraw). Z rana sugerowałabym rozpocząć dzien od szklanki chłodnej wody z łyżeczką miodu (rozrobione dnia poprzedniego, pite przed wstaniem z lóżka). Charakter produktów naturalnie przeczyszczających mają czerwona papryka i buraczek czerwony, polecam zatem ich codzienny dodatek do potraw.

Proszę pamiętać, że aby uzyskać komfort trawienny stosując wsparcie żywieniowe, konieczna jest konsekwencja. Nie są to metody farmaceutyczne i na rezultat trzeba chwilę poczekać.

Pozdrawiam, życząc poprawy samopoczucia. Justyna Siwiela