Wzdęcia, zaparcia i silne bóle brzucha a nerwica

Witam, od pewnego czasu towarzyszą mi dolegliwości gastryczne. Zrobiłem sporo badań (morfologia dwukrotnie, mocz, kał, usg jamy brzusznej wszystko idealnie ). Z powodu silnego bólu byłem raz w szpitalu ale po wynikach badań stwierdzono że to na tle nerwowym. Ostatnio leczyłem się na nerwice i problemy zaczęly się w trakcie. Gastrolog stwierdził że pomoże zmiana diety. Czy powinienem poszerzać diagnostyke, czy mozliwe ze te dolegliwosci,skurcze,zaparcia są na tle nerowym?

Witam serdecznie.

Odpowiadając na Pana pytanie- tak, jest to możliwe, że tego typu dolegliwości są na tle nerwowym. Układ trawienny często jako pierwszy zaczyna dawać nam się we znaki jak pojawia się napięcie i stres. Oczywiście jeśli mamy różnego rodzaju uciążliwe lub niepokojące nas objawy zawsze warto udać się do lekarza i zrobić badania. Jeśli jednak ich wyniki nie będą wskazywały na zaburzenia czynnościowe organów, a lekarz mówi nam, że takie objawy mogą być związane ze stresem to warto przyjrzeć się temu. Pisze Pan, że podjął już pierwsze kroki i rozpoczął leczenie nerwicy. Nie wiem co dokładnie ma Pan na myśli, ale w przypadku zaburzeń lękowych czy tzw. psychosomatycznych najskuteczniejsza jest psychoterapia. Czasem wymaga ona włączenia leków, ale niestety one same nie likwidują źródła problemu. Zachęcam więc do rozważenia takiej opcji. Im szybciej, tym jest większa szansa na doznanie ulgi i redukcję dolegliwości. O czym warto wspomnieć to, że w trakcie pracy nad sobą mogą następować "kryzysy" i nasilenie objawów, a wtedy ważne jest przyjrzenie się mechanizmowi pojawiania się ich.

Powodzenia,
Katarzyna Troć
Centrum Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii "Sensum"